A Matter of Life and Death Tour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A Matter of Life and Death Tour
Ilustracja
Trasa koncertowa zespołu Iron Maiden
Promowane albumy A Matter of Life and Death
Lokalizacje Ameryka Północna, Azja, Europa
Data rozpoczęcia 4 października 2006
Data zakończenia 24 czerwca 2007
Liczba koncertów 62
Odwołanych: 0
Trasy koncertowe zespołu Iron Maiden

A Matter of Life and Death Tour to trasa koncertowa heavymetalowego zespołu Iron Maiden, promująca czternasty album studyjny A Matter of Life and Death. Etap pierwszy składał się z koncertów w wybranych miastach Ameryki Północnej, Japonii oraz Europy. Grupa wykonywała podczas koncertów w całości program albumu A Matter of Life and Death. Kontrowersyjne, bezprecedensowe przedsięwzięcie w historii grupy, spotkało się z mieszanymi reakcjami odbiorców[1]. Drugi etap trasy przypadał na rok 2007, zespół po raz pierwszy odwiedził Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, zagrał również wielki koncert halowy w Serbii. Koncerty mające miejsce głównie na stadionach sportowych oraz ogromnych festiwalach, przypadały na 25 lecie premiery albumu The Number of the Beast. Zespół wykonywał na żywo pięć najpopularniejszych kompozycji pochodzących z legendarnego albumu[2]. Trasa objęła ostatecznie 62 koncerty w 26 krajach i przyciągnęła około 1,6 mln widzów[3].

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Od września 2006 roku muzycy ruszyli w trasę „A Matter of Life and Death World Tour 2006/07”, grając wyprzedane koncerty w wielkich arenach Azji, Ameryki Północnej i Europy. Zamiast wielu evergreenów muzycy postanowili zaprezentować zawartość albumu w całości, nawiązując do tradycji wielkich legend art. rocka lat 70. W Szwecji 60 tys. biletów na cztery koncerty halowe sprzedano w 45 min, nie inaczej było w przypadku trasy po Wielkiej Brytanii (dziewięć koncertów dla 140 tys. widzów)[4]. Druga część trasy przypadła na rok 2007 i była powiązana z obchodami ćwierćwiecza wydania najpopularniejszego albumu grupy, The Number of the Beast. Zespół występował na stadionach w Bułgarii (40 tys.), Czechach, Serbii, Słowenii, Niemczech oraz Włoszech (Stadion Olimpijski w Rzymie)[5].

Dickinson podczas „The Trooper”

Po raz kolejny europejska publiczność mogła podziwiać grupę w roli headlinerów wielkich festiwali, m.in. „Graspop Metal Meeting”, „Fields of Rock”, „Heineken Jamming Festival” gdzie pojawiło się 130 tys. widzów, w końcu po raz czwarty w karierze, w Donington Park na „Download Festival” 2007 przed niemal 80 tys. widzów[6].

Do historii przeszły również pierwsze koncerty Iron Maiden w Indiach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – odpowiednio przed 50 tys. widzów na Bangalore Palace Grounds w Bombaju oraz jako headliner „Dubai Desert Rock Festival” dla 25 tys. widzów[7]. Bilety wyprzedano w błyskawicznym tempie, był to pierwszy tak znaczący sukces światowej sławy grupy metalowej w tym rejonie globu[8].

Trasę promującą album zakończono 24 czerwca 2007 roku występem w londyńskiej Brixton Academy, z którego dochód po raz trzeci i ostatni miał zasilić konto fundacji The Clive Burr MS Trust[9]. Stan byłego perkusisty Iron Maiden był już bardzo poważny i niestety nie uległ zmianie aż do jego śmierci w 2013 roku.

Supporty[edytuj | edytuj kod]

Setlista[edytuj | edytuj kod]

Etap pierwszy[edytuj | edytuj kod]

Steve Harris
 • Introdukcja: Gustav Holst „Mars, the Bringer of War” introdukcja przed każdym koncertem trasy 2006 r.
 1. Different World
 2. „These Colours Don't Run”
 3. „Brighter Than a Thousand Suns”
 4. „The Pilgrim”
 5. „The Longest Day”
 6. „Out of the Shadows”
 7. The Reincarnation of Benjamin Breeg
 8. „For the Greater Good of God”
 9. „Lord of Light”
 10. „The Legacy”
 11. Fear of the Dark
 12. „Iron Maiden”

Bisy:

 1. 2 Minutes to Midnight
 2. The Evil That Men Do
 3. Hallowed Be Thy Name

Uwagi:

Etap drugi[edytuj | edytuj kod]

Dave Murray raz Janick Gers
 • Introdukcja: Gustav Holst "Mars, the Bringer of War" introdukcja przed każdym koncertem trasy 2007 r.
 1. Different World
 2. „These Colours Don't Run”
 3. „Brighter Than a Thousand Suns”
 4. „Wrathchild”
 5. The Trooper
 6. „Children of the Damned”
 7. The Reincarnation of Benjamin Breeg
 8. „For the Greater Good of God”
 9. The Number of the Beast
 10. Fear of the Dark
 11. Run to the Hills
 12. „Iron Maiden”

Bisy:

 1. 2 Minutes to Midnight
 2. The Evil That Men Do
 3. Hallowed Be Thy Name

Uwagi:

 • Setlista koncertów drugiego etapu trasy, przypadającego na 2007 rok, uwzględniała cztery (mimo zapowiadanych pięciu) najpopularniejsze kompozycje z albumu The Number of the Beast, co wiązało się z obchodami ćwierćwiecza jego premiery. Pierwotnie zespół nosił się z zamiarem zagrania siedmiu kompozycji pochodzących z tej płyty, a nawet całości jej programu[11].
 • Utwór „Children of the Damned” został pominięty podczas czterech pierwszych koncertów 2007 roku w Dubaju, Atenach, Belgradzie i Bangalurze[11].

Oprawa trasy[edytuj | edytuj kod]

Iron Maiden w Uniondale 12 października 2006

Charakter oprawy poszczególnych koncertów trasy pozostawał w ścisłej korelacji z tematyką tekstów oraz ilustracją okładkową zdobiącą album A Matter of Life and Death. Estrada przypominała ogromne fortyfikacje znane z pola bitwy obu wojen światowych. Podium i boczne wybiegi sceny udekorowano tworzywem z reprodukcjami wizerunków barykad, transzei, okopów, miejsc strzelniczych. Cześć z nich pokryto tkaniną przypominającą siatkę maskującą, na przedzie sceny ułożono autentyczne worki wypełnione piaskiem, po bokach estrady ustawiono zasieki owinięte drutem kolczastym. Deski sceny pokryto tworzywem z reprodukcją pola bitwy, m.in. kałuż wypełnionych błotem i krwią oraz połaciami rozerwanej darniny. W głębi sceny zawieszono siatkę maskującą oraz tkaninę typu khaki, która została również rozciągnięta wzdłuż ramp świateł. Z górnej rampy przedniej, obejmującej cały front estrady po każdej z jej stron zwisały fantomy spadochroniarzy, wraz z materiałowymi czaszami osprzętu. Na przedzie obu wybiegów znajdowały się potężne reflektory typu ‘szperacz’, takie jakich używali żołnierze artylerii przeciwlotniczej podczas Drugiej Wojny Światowej[4].

Backdropy widoczne w głębi estrady przedstawiały malowidła związane z tematyką poszczególnych utworów płyty. Ze względu na unikatowy, stricte konceptualny charakter koncertów i zwarty repertuar, występy zabookowane na rok 2006 odbywały się wyłącznie w wyselekcjonowanych arenach sportowych. W ten sposób, podobnie jak miało to miejsce w przypadku trasy „Dance of Death World Tour” muzycy pragnęli wyeksponować jej ekskluzywny charakter.

Maskotka grupy, Eddie pojawiła się dwukrotnie podczas każdego z koncertów. W wersji mobilnej, jako umundurowany żołnierz (podczas „The Evil That Men Do”), zaś kiedy centralne podium estrady zamieniało się w korpus ogromnego czołgu (podczas „Iron Maiden”), maskotka wyłaniała się z jego wieżyczki, spoglądając na zgromadzonych widzów przez lornetkę wyposażoną w reflektory LED[4].

W 2007, kiedy grupa wróciła do bardziej konwencjonalnego repertuaru koncertów, podczas „The Number of the Beast” pojawiła się mechatroniczna lalka Bafometa znana z koncertów 2005 roku. Bruce Dickinson podczas wszystkich koncertów występował w swego rodzaju zuniformizowanym ciemnozielonym przebraniu. System oświetleniowy przygotowany z myślą o trasie, tym razem otaczał częściowo również boczne wybiegi estrady. Cztery mobilne rampy mogły przybierać różne kształty nie tylko unosząc się, ale również załamując się czy wręcz składając nad sceną. Efekty świetlne zdominowały widowisko do tego stopnia, iż kompletnie zrezygnowano z pirotechniki. Na wielu koncertach grupa wykorzystywała telebimy zawieszone po obu bokach sceny[4].

Daty trasy[edytuj | edytuj kod]

UWAGA! w wyniku aktualizacji danych, nazwy obiektów nie muszą się pokrywać ze stanem pierwotnym, znanym z materiałów prasowych grupy.

Data Miasto Kraj Miejsce
Ameryka Północna
4 października 2006 Hartford, Connecticut Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Dodge Music Center
6 października 2006 Boston, Massachusetts Agganis Arena
7 października 2006 Camden, New Jersey Tweeter Center Waterfront
9 października 2006 Québec, Quebec Kanada Kanada Colisée Pepsi
10 października 2006 Montreal, Quebec Centre Bell
12 października 2006 Uniondale, Nowy Jork Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone Nassau Coliseum
13 października 2006 East Rutherford, New Jersey Continental Airlines Arena
16 października 2006 Toronto, Ontario Kanada Kanada Air Canada Centre
17 października 2006 Auburn Hills, Michigan Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone The Palace of Auburn Hills
18 października 2006 Rosemont, Illinois Allstate Arena
21 października 2006 Irvine, Kalifornia Verizon Wireless Amphitheatre
Azja
25 października 2006 Tokio Japonia Japonia Nippon Budōkan
26 października 2006 Hiroszima Yubinchokin Hall
28 października 2006 Tokio Tokyo International Forum
30 października 2006 Osaka Osaka Castle Hall
31 października 2006 Nagoja Shimin Hall
Europa
9 listopada 2006 Aalborg Dania Dania Gigantium
10 listopada 2006 Kopenhaga Valby-Hallen
12 listopada 2006 Tampere Finlandia Finlandia Tampereen jäähalli
14 listopada 2006 Helsinki Hartwall Arena
15 listopada 2006
17 listopada 2006 Sztokholm Szwecja Szwecja Ericsson Globe
18 listopada 2006
20 listopada 2006 Göteborg Scandinavium
21 listopada 2006 Oslo NorwegiaNorwegia Vallhall Arena
23 listopada 2006 Bergen Vestlandshallen
25 listopada 2006 Sztokholm Szwecja Szwecja Ericsson Globe
27 listopada 2006 ’s-Hertogenbosch Holandia Holandia Brabanthal
28 listopada 2006 Paryż Francja Francja Palais Omnisports Bercy
30 listopada 2006 Barcelona Hiszpania Hiszpania Palau Sant Jordi
2 listopada 2006 Mediolan Włochy Włochy Mediolanum Forum
3 grudnia 2006
5 grudnia 2006 Zurych Szwajcaria Szwajcaria Hallenstadion
7 grudnia 2006 Stuttgart Niemcy Niemcy Schleyerhalle
9 grudnia 2006 Dortmund Westfalenhalle
11 grudnia 2006 Cardiff Walia Walia Motorpoint Arena Cardiff
12 grudnia 2006 Birmingham Anglia Anglia National Exhibition Centre
14 grudnia 2006 Manchester Manchester Arena
15 grudnia 2006 Glasgow Szkocja Szkocja SE & CC
17 grudnia 2006 Newcastle Anglia Anglia Metro Radio Arena
18 grudnia 2006 Sheffield Sheffield Arena
20 grudnia 2006 Dublin Irlandia Irlandia The Point
22 grudnia 2006 Londyn Anglia Anglia Earls Court Exhibition Centre
23 grudnia 2006
Azja/Europa
9 marca 2007[a] Dubaj Zjednoczone Emiraty Arabskie ZEA Dubai Country Club Area
11 marca 2007 Ateny Grecja Grecja Hellinikon Olympic Arena
14 marca 2007 Belgrad Serbia Serbia Belgrade Fair Hall 1
17 marca 2007[b] Bengaluru Indie Indie Bangalore Palace Grounds
Europa
2 czerwca 2007 Lublana Słowenia Słowenia Stadion Bežigrad
4 czerwca 2007 Sofia Bułgaria Bułgaria Stadion Lokomotiv Sofia
6 czerwca 2007 Ostrawa Czechy Czechy Stadion Bazaly
8 czerwca 2007[b] Ludwigshafen Niemcy Niemcy Südweststadion
10 czerwca 2007[c] Castle Donington Anglia Anglia Donington Park
14 czerwca 2007[d] Wenecja Włochy Włochy Parco San Giuliano
16 czerwca 2007[e] Biddinghuizen Holandia Holandia Evenemententerrein Walibi World
17 czerwca 2007[b] Düsseldorf Niemcy Niemcy ISS Dome
20 czerwca 2007[b] Rzym Włochy Włochy Stadio Olimpico
21 czerwca 2007[f] Bilbao Hiszpania Hiszpania Kobetamendi
23 czerwca 2007[g] Dessel Belgia Belgia Boeretang Festival Park
24 czerwca 2007[h] Londyn Anglia Anglia Brixton Academy

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Headliner "Desert Rock Festival"
 2. a b c d Headliner "The Beast Fest 2007"
 3. Headliner "Download Festival"
 4. Headliner "Heineken Jammin’ Festival"
 5. Headliner "Fields of Rock Festival"
 6. Headliner "Bilbao BBK Live Festival"
 7. Headliner "Graspop Metal Meeting Festival"
 8. Headliner "Clive Aid MS Trust Show"
 • W ciągu 45 minut sprzedano 60 tys. biletów na halowe koncerty w Szwecji[11].
 • Tournee w Skandynawii (11 koncertów halowych) przyciągnęło około 150 tys. widzów[11].
 • Koncerty w Europie sprzedawały się na dniach[11].
 • 9 koncertów w arenach widowiskowo – sportowych UK zobaczyło nawet 140 tys. widzów[11].
 • Trasa w wybranych miastach USA i Kanady została całkowicie wyprzedana[11].
 • Dwa wyprzedane koncerty w londyńskiej arenie Earls Court zgromadziły łącznie ponad 40 tys. widzów. Były to zarazem ostatnie występy grupy w tym miejscu[11].
 • Pierwszy koncert grupy w Bangalurze, Indie przyciągnął ostatecznie niemal 50 tys. widzów. Impreza była również pierwszym z cyklu podobnych festiwali zorganizowanych pod egidą autorskiego festiwalu "Beast Fest'07", nawiązującego do 25-lecia premiery albumu The Number of the Beast[11].
 • Koncert w Serbii, w Centrum Wystawowym zobaczyło prawie 30 tys. widzów. Był to absolutny rekord dla wszystkich występów w tym obiekcie[11].
 • Koncerty na stadionach w Sofii, Ostrawie czy Rzymie przyciągały po 40 tys. widzów[11].
 • Czwarty w historii grupy koncert w roli headlinera wielkiego festiwalu w Donington Park przyciągnął około 80 tys. widzów i był w całości transmitowany w Internecie[11].
 • Koncert na „Heineken Jammin’ Festival” w Wenecji zobaczyło niemal 130 tys. fanów[11].
 • Koncerty na festiwalach w Belgii, Hiszpanii i Holandii gromadziły po 50 tys. fanów[11].
 • Zamykający trasę koncert w londyńskiej Brixton Academy był ostatnim z cyklu „Clive Aid Trust”[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Elisabeth Vincentelli: If You Won’t Play the Album, They’ll Sing It, From the Top (ang.). [dostęp 2014-05-11].
 2. A MATTER OF THE BEAST SUMMER TOUR '07 (ang.). Oficjalna strona Iron Maiden. [dostęp 2014-05-11].
 3. Tour 2006/2007 (ang.). ironmaiden.com. [dostęp 2014-12-17].
 4. a b c d Tour 2006 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 5. Tour 2007 (ang.). ironmaidencommentary.com. [dostęp 2014-12-17].
 6. Donington 2007 (ang.). ironmaidenlive.com. [dostęp 2014-12-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-23)].
 7. Bangalore (ang.). bandbaaja.wordpress.com. [dostęp 2014-12-17].
 8. Bangalore Triumph (ang.). bandbaaja.wordpress.com. [dostęp 2014-12-17].
 9. Brixton 2007 (ang.). musicradar.com. [dostęp 2014-12-17].
 10. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t A Matter of Life and Death Tour Dates (fr.). maidenfrance.fr, 12 października 2008.
 11. a b c d e f g h i j k l m n o p 2007 Tour Dates. Oficjalna strona Iron Maiden. [dostęp 2014-05-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Iron Maiden