Abdelkader Mohamed Ali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abdelkader Mohamed Ali
Abdelkáder Mohamed Alí
Data i miejsce urodzenia 28 października 1959
Melilla
Zawód, zajęcie polityk
Partia Zjednoczona Lewica

Abdelkáder Mohamed Alí (ur. 28 października 1959 w Melilli[1]) – hiszpański polityk i działacz społeczności muzułmańskiej, eurodeputowany IV kadencji (1996–1999).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z przywódców muzułmanów w Melilli i ich protestów w latach 1985–1987 przeciwko zmianom w prawie utrudniającym nadawanie obywatelstwa wyznawcom islamu w tej enklawie[2]. W 1985 został drugą najważniejszą osobą w świeckiej organizacji muzułmanów z Melilli Terra Omnium, a w listopadzie 1987 liderem podobnej grupy o nazwie Neópolis[3], odrzucając promarokańskie nastawienie lidera poprzedniej grupy. Za swoją działalność został umieszczony w więzieniu w Almeríi[4].

W 1994 bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy koalicji Zjednoczona LewicaInicjatywa dla Katalonii – Zieloni, będąc członkiem pierwszej z partii. Mandat eurodeputowanego III kadencji uzyskał 28 marca 1996 w miejsce Maríi Jesús Aramburu jako pierwszy muzułmański członek Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do frakcji Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (EUL-NGL). Zasiadł w komisji ds. praw kobiet, komisji ds. kultury, młodzieży, edukacji i środków masowego przekazu oraz komisji ds. swobód obywatelskich i spraw wewnętrznych. Mandat sprawował do końca kadencji 19 lipca 1999[1]. W parlamencie zaproponował m.in. uczczenie specjalnym dniem 800. rocznicy śmierci Awerroesa[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]