Abram Perelman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abram Perelman
Data urodzenia 1888
Data śmierci 19 luty 1941
Zawód, zajęcie nauczyciel, działacz społeczny

Abram Perelman (ur. 1888, zm. 19 lutego 1941) – polski nauczyciel, dyrektor szkoły średniej żydowskiej w Łodzi, działacz społeczny średniego szkolnictwa żydowskiego w Łodzi.

Po ukończeniu Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy, zwanej szkołą Rotwanda, złożył egzaminy eksternistyczne w gimnazjum w Puławach, a następnie studiował na wydziale matematyczno-fizycznym uniwersytetu w Petersburgu oraz w Petersburskim Instytucie Psychologii Eksperymentalnej.

Przez pewien czas był dyrektorem gimnazjum Towarzystwa „Chinuch” w Warszawie.

W 1916 objął stanowisko dyrektora I Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich w Łodzi. Dyrektorem i nauczycielem matematyki był do września 1939. Wykładał też fizykę w gimnazjum hebrajskim „Jabne”. Z urzędu pełnił obowiązki członka zarządu Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich w Łodzi. Publikował artykuły na tematy pedagogiczne i muzyczne. W latach 1917-1920 był komendantem Żydowskiego Związku Skautowego „Haszomer-Hacair” w Łodzi. W okresie międzywojennym był przewodniczącym warszawskiego kuratorium szkolnictwa hebrajskiego, kierował Żydowskim Seminarium Nauczycielskim dla nauczycieli nauk judaistycznych TŻSŚ, był prezesem Łódzkiego Żydowskiego Towarzystwa Muzycznego i Literackiego „Hazomir”, kierował Klubem Żydowskim, był sekretarzem pierwszego zarządu stowarzyszenia humanitarnego „Montefiore – B′nei B′rith” w Łodzi w 1926. Wchodził w skład zarządu Łódzkiego Towarzystwa Niesienia Pomocy Chorym „Linas Hacholim”. W getcie pełnił obowiązki komisarza „Linas Hacholim”.

Zmarł 19 lutego 1941 i został pochowany na „nowym” cmentarzu żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]