Abu Dhabi Tour 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Abu Dhabi Tour 2018
2017 2019
Data 21–25 lutego 2018
Etapów 5
Dystans 687,6 km
Czas zwycięzcy 16h 00' 11"
Zgłoszenia 140 kolarzy
Ukończyło wyścig 132 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Alejandro Valverde
Drugie miejsce Holandia Wilco Kelderman
Trzecie miejsce Kolumbia Miguel Ángel López
Pozostałe klasyfikacje
Punktowa Włochy Elia Viviani
Młodzieżowa Kolumbia Miguel Ángel López
Najaktywniejszych Rosja Nikolay Trusov
Drużynowa Niemcy Bora-Hansgrohe
Oficjalna strona WWW

4. edycja wyścigu Abu Dhabi Tour odbyła się w dniach 21–25 lutego 2018 roku. Trasa tego pięcioetapowego wyścigu liczyła 687,6 km. Zawody figurowały w kalendarzu najważniejszych wyścigów kolarskich UCI World Tour.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Na starcie tego wyścigu stanęło 20 ekip, siedemnaście drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2018 i trzy zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą”.

Numery Kod Drużyna
1-7 UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
11-17 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
21-27 AST Kazachstan Astana Pro Team
31-37 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
41-47 BRD Włochy Bardiani CSF
51-57 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
61-67 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
71-77 GAZ Rosja Gazprom-RusVelo
81-87 LTS Belgia Lotto Soudal
91-97 MTS Australia Mitchelton-Scott
Numery Kod Drużyna
101-107 MOV Hiszpania Movistar Team
111-117 QST Belgia Quick-Step Floors
121-127 DDD Południowa Afryka Dimension Data
131-137 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac
141-147 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
151-157 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
161-167 TNN Stany Zjednoczone Team Novo Nordisk
171-177 SKY Wielka Brytania Team Sky
181-187 SUN Niemcy Team Sunweb
191-197 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start – meta Typ Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1. 21 lutego Madinat Zayed – Madinat Zayed Plainstage.svg Płaski 189 Norwegia Alexander Kristoff Norwegia Alexander Kristoff
2. 22 lutego Yas – Yas Plainstage.svg Płaski 154 Włochy Elia Viviani Włochy Elia Viviani
3. 23 lutego Abu Zabi – Abu Zabi Plainstage.svg Płaski 133 Niemcy Phil Bauhaus Włochy Elia Viviani
4. 24 lutego Al Maryah Island History.gif ITT 12,6 Australia Rohan Dennis Australia Rohan Dennis
5. 25 lutego Qasr Al MuwaijiJebel Hafeet Mediummountainstage.svg Pagórkowaty 199 Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania Alejandro Valverde

Etap 1 – 21.02 : Madinat Zayed > Madinat Zayed, 189 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Norwegia Alexander Kristoff Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE 4h 48' 24"
2. Włochy Andrea Guardini Włochy BRD + 0"
3. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 0"
61. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 0"
71. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Norwegia Alexander Kristoff Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE 4h 48' 14"
2. Włochy Andrea Guardini Włochy BRD + 4"
3. Australia Caleb Ewan Australia MTS + 6"
61. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 10"
71. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 10"

Etap 2 – 22.02 : Yaa > Yas, 154 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia QST 3h 15' 30"
2. Holandia Danny van Poppel Holandia TLJ + 0"
3. Niemcy Pascal Ackermann Niemcy BOH + 0"
23. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 0"
78. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia QST 8h 03' 44"
2. Norwegia Alexander Kristoff Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE + 0"
3. Holandia Danny van Poppel Holandia TLJ + 4"
37. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 10"
62. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 10"

Etap 3 – 23.02 : Abu Zabi > Abu Zabi, 133 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Phil Bauhaus Niemcy SUN 3h 02' 55"
2. Niemcy Marcel Kittel Szwajcaria KAT + 0"
3. Niemcy Pascal Ackermann Niemcy BOH + 0"
39. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 0"
61. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Elia Viviani Belgia QST 11h 06' 36"
2. Norwegia Alexander Kristoff Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE + 3"
3. Niemcy Phil Bauhaus Niemcy SUN + 3"
34. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 13"
57. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 13"

Etap 4 – 24.02 : Al Maryah Island, 12,6 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 14' 21"
2. Hiszpania Jonathan Castroviejo Wielka Brytania SKY + 14"
3. Australia Miles Scotson Stany Zjednoczone BMC + 16"
22. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 44"
51. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 1' 06"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 11h 21' 10"
2. Hiszpania Jonathan Castroviejo Wielka Brytania SKY + 14"
3. Australia Miles Scotson Stany Zjednoczone BMC + 16"
16. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 44"
37. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 1' 06"

Etap 5 – 25.02 : Qasr Al Muwaiji > Jebel Hafeet, 199 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV 4h 38' 47"
2. Kolumbia Miguel Ángel López Kazachstan AST + 0"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 15"
4. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 15"
48. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 5' 20"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alejandro Valverde Hiszpania MOV 16h 00' 11"
2. Holandia Wilco Kelderman Niemcy SUN + 17"
3. Kolumbia Miguel Ángel López Kazachstan AST + 29"
5. Polska Rafał Majka Niemcy BOH + 45"
40. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 6' 12"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey red.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey black.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Alexander Kristoff Alexander Kristoff Alexander Kristoff Caleb Ewan Nikolay Trusov Bardiani CSF
2 Elia Viviani Elia Viviani Elia Viviani Danny van Poppel Quick-Step Floors
3 Phil Bauhaus Phil Bauhaus Bahrain-Merida
4 Rohan Dennis Rohan Dennis Miles Scotson BMC Racing Team
5 Alejandro Valverde Alejandro Valverde Miguel Ángel López Bora-Hansgrohe
Klasyfikacja końcowa Alejandro Valverde Elia Viviani Miguel Ángel López Nikolay Trusov Bora-Hansgrohe

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Alejandro Valverde Jersey red.svg Movistar Team 16h 00' 11"
2. Holandia Wilco Kelderman Team Sunweb + 17"
3. Kolumbia Miguel Ángel López Jersey white.svg Astana Pro Team + 29"
4. Francja Julian Alaphilippe Quick-Step Floors + 31"
5. Polska Rafał Majka Bora-Hansgrohe + 45"
6. Włochy Davide Formolo Bora-Hansgrohe + 1' 13"
7. Włochy Diego Ulissi UAE Team Emirates + 1' 18"
8. Portugalia Rui Costa UAE Team Emirates + 1' 28"
9. Australia Rohan Dennis BMC Racing Team + 1' 29"
10. Niemcy Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe + 1' 37"
40. Polska Paweł Poljański Bora-Hansgrohe + 6' 12"

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Włochy Elia Viviani Jersey green.svg Quick-Step Floors 46
2. Hiszpania Alejandro Valverde Jersey red.svg Movistar Team 30
3. Norwegia Alexander Kristoff UAE Team Emirates 27
4. Australia Caleb Ewan Mitchelton-Scott 26
5. Niemcy Phil Bauhaus Team Sunweb 25
22. Polska Rafał Majka Bora-Hansgrohe 9

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Kolumbia Miguel Ángel López Jersey white.svg Astana Pro Team 16h 00' 40"
2. Holandia Antwan Tolhoek Team LottoNL-Jumbo + 1' 39"
3. Włochy Giulio Ciccone Bardiani CSF + 3' 15"
4. Holandia Pascal Eenkhoorn Team LottoNL-Jumbo + 5' 12"
5. Słowenia Matej Mohorič Bahrain-Merida + 5' 13"

Klasyfikacja najaktywniejszych[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Rosja Nikolay Trusov Jersey black.svg Gazprom-RusVelo 25
2. Francja Rudy Barbier Ag2r-La Mondiale 16
3. Włochy Vincenzo Albanese Bardiani CSF 10
4. Łotwa Toms Skujiņš Trek-Segafredo 9
5. Hiszpania Alejandro Valverde Jersey red.svg Movistar Team 8

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zespół Czas
1. Niemcy Bora-Hansgrohe Jersey yellow number.svg 48h 04′ 08″
2. Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates + 53"
3. Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 2' 29"
4. Hiszpania Movistar Team + 3' 51"
5. Stany Zjednoczone Trek-Segafredo + 4' 51"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]