Abu Muhammad al-Dżaulani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abu Muhammad al-Dżaulani
أحمد حسين الشرع
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia między 1975 a 1984
Dara
Przebieg służby
Formacja  Al-Ka’ida,
 Dżabhat an-Nusra,
 Dżabhat Fath asz-Szam
Stanowiska dowódca Dżabhat an-Nusra,
dowódca Dżabhat Fath asz-Szam
Główne wojny i bitwy Wojna domowa w Syrii

Abu Muhammad al-Dżaulani (ur. między 1975 i 1979 lub w 1984 w Darze) – syryjski terrorysta, przywódca organizacji Dżabhat an-Nusra, znanej następnie jako Dżabhat Fath asz-Szam, będącej pierwotnie syryjskim oddziałem Al-Kaidy. Od 2017 naczelny lider Hajat Tahrir asz-Szam, sojuszu islamskich grup fundamentalistycznych walczących w Syrii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według irackich służb jego prawdziwe imię brzmi Adnan al-Hadżdż Ali, a według syryjskich jest to Usama al-Hadawi z miasteczka Asz-Szahil niedaleko Dajr az-Zaur. Prawdopodobnie jednak jest to w rzeczywistości Ahmad Husajn asz-Szara urodzony w Darze[1][a]. Był nauczycielem klasycznego języka arabskiego. W 2003 wstąpił do Al-Kaidy i walczył podczas amerykańskiej interwencji w Iraku. W 2006 opuścił Irak i udał się do Libanu, gdzie zajął się wsparciem logistycznym dla ugrupowania Dżund asz-Szam. Po powrocie do Iraku został aresztowany przez armię amerykańską i osadzony w więzieniu Camp Bucca, jednak w 2008 został z niego zwolniony. Związał się wówczas z Abu Bakrem al-Baghdadim, który mianował go naczelnikiem Al-Kaidy w Mosulu, a w 2011 wysłał go do Syrii w celu ustanowienia tam struktur terrorystycznych i podsycenia rozpętanej tam niedługo przedtem rebelii antyrządowej[2]. W 2012 al-Dżaulani oficjalnie założył ugrupowanie Dżabhat an-Nusra jako filię irackiej Al-Kaidy[3]. Niedługo potem wszedł w konflikt z al-Baghdadim i 10 kwietnia 2013 przyrzekł wierność Ajmanowi az-Zawahiriemu. Chociaż Baghdadi proponował połączenie założonego przez siebie Państwa Islamskiego w Iraku z Nusrą, rozmowy między skłóconymi przywódcami nie przyniosły skutku i w 2014 Państwo Islamskie ostatecznie wyparło Nusrę ze wschodniej Syrii[4]. W 2016 Ajman az-Zawahiri ustanowił Dżabhat an-Nusra osobną organizacją niezależną od Al-Kaidy z al-Dżaulanim jako przewodniczącym. Wówczas grupa przyjęła nazwę Dżabhat Fatah asz-Szam. Od tej pory obie organizacje działają niezależnie. W styczniu 2017 wszedł w koalicję z trzema innymi radykalnymi ugrupowaniami tworząc sojusz Hajat Tahrir asz-Szam, którego został dowódcą zbrojnym, podczas gdy naczelnym liderem był Haszim asz-Szajch. W październiku 2017 po dymisji asz-Szajcha al-Dżaulani przejął władzę nad organizacją.

Abu Muhammad al-Dżaulani został przez Stany Zjednoczone wpisany na listę poszukiwanych na całym świecie terrorystów. Za jego głowę wyznaczono nagrodę w wysokości 10 mln USD[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Za Darą jako miejscem urodzenia przemawia m.in. pseudonim - Dara leży w pobliżu Wzgórz Golan (ar. Dżaulan).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Nusra Front breaks ties with al-Qaeda
  2. P. Mazur, O. Wasiuta, S. Wasiuta, Państwo Islamskie ISIS: nowa twarz ekstremizmu, Warszawa: Difin, s.30., ISBN 978-83-8085-621-9.
  3. Abu Muhammad al-Golani
  4. Who's who in the Nusra Front?
  5. Rewards of Justice - Muhammad al-Jawlani

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]