Acıbadem Erkekler 1.Ligi (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volleyball (indoor) pictogram.svg Acıbadem Erkekler 1.Ligi 2012/2013
2011/2012 2013/2014
Szczegóły rozgrywek
Organizator Türkiye Voleybol Federasyonu
Termin 14.10.2012 – 29.04.2013
Sezon XLIII
Liczba drużyn 12
Liga Mistrzów Fenerbahçe Grundig
Arkas Spor Izmir
Puchar CEV Halkbank
Maliye Milli Piyango
Puchar Challenge Galatasaray SK
Beniaminki Greenwich Saat TED Kolejliler
Yenişehir Belediye
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi 4 Eylül Belediye
Yenişehir Belediye
Mistrz Arkas Spor Izmir
Strona internetowa

Acıbadem Erkekler 1.Ligi 2012/2013 – 43. sezon walki o mistrzostwo Turcji organizowany przez Türkiye Voleybol Federasyonu. Zainaugurowany został 14 października 2012 i trwał do 29 kwietnia 2013 roku.

W sezonie 2012/2013 w Lidze Mistrzów Turcję reprezentowały Fenerbahçe Grundig i Arkas Spor Izmir, w Pucharze CEVHalkbank i Maliye Milli Piyango, a w Pucharze ChallengeGalatasaray SK.

Mistrzem Turcji po raz trzeci w historii została drużyna Arkas Spor Izmir.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • Faza zasadnicza: uczestniczyło w niej 12 drużyn, które rozegrały ze sobą po dwa spotkania systemem kołowym. Osiem najlepszych zespołów awansowało do fazy play-off. Dwa najsłabsze spadły do niższej ligi.
  • Faza play-off: składała się z ćwierćfinałów (do dwóch zwycięstw), półfinałów (do dwóch zwycięstw) oraz finału (do trzech zwycięstw), który wyłoniły mistrza Turcji.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Turcji
FEN
FEN
IZM
IZM
HLK
HLK
MMP
MMP
GAL
GAL
IBB
IBB
4EY
4EY
TGE
TGE
ZIR
ZIR
ÇBA
ÇBA
KOL
KOL
YEN
YEN
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów biorących udział w rozgrywkach
  Acıbadem Erkekler 1.Ligi 2012/2013  
FEN Fenerbahçe Grundig Simple gold crown.svg 1 LM
IZM Arkas Spor Izmir 2 LM
HLK Halkbank 3 CEV
MMP Maliye Milli Piyango 4 CEV
GAL Galatasaray SK 5 Ch
IBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6
4EY 4 Eylül Belediye 7
TGE Torul Gençlerbirliği 8
ZIR Ziraat Bankası 9
ÇBA Çankaya Belediyesi Anka 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z niższej ligi
KOL Greenwich Saat TED Kolejliler
YEN Yenişehir Belediye

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Tabela wyników[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość1 FEN IZM HLK MMP GAL IBB 4EY TGE ZIR ÇBA KOL YEN
Fenerbahçe Grundig - 1:3 1:3 3:0 1:3 0:3 3:0 3:1 3:1 3:2 3:0 3:1
Arkas Spor Izmir 3:2 - 1:3 3:0 2:3 3:2 3:0 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0
Halkbank 3:2 0:3 - 2:3 3:2 3:2 3:0 3:0 3:1 3:0 3:2 3:0
Maliye Milli Piyango 3:1 3:2 1:3 - 3:0 1:3 3:0 3:0 3:1 3:0 3:1 3:2
Galatasaray SK 1:3 2:3 3:2 3:2 - 3:0 3:2 3:1 3:0 3:0 3:1 3:1
İstanbul Büyükşehir Belediyesi 0:3 3:1 1:3 3:2 3:2 - 3:0 3:0 3:2 3:0 3:1 3:1
4 Eylül Belediye 3:1 0:3 0:3 0:3 1:3 1:3 - 3:0 0:3 3:2 2:3 3:0
Torul Gençlerbirliği 0:3 0:3 0:3 1:3 0:3 3:1 3:1 - 1:3 3:1 3:1 3:1
Ziraat Bankası 2:3 0:3 1:3 0:3 2:3 0:3 3:0 0:3 - 3:0 2:3 3:0
Çankaya Belediyesi Anka 0:3 0:3 0:3 0:3 3:2 2:3 3:0 1:3 3:2 - 3:0 3:0
Greenwich Saat TED Kolejliler 1:3 0:3 3:2 1:3 1:3 3:2 3:1 3:2 1:3 1:3 - 3:0
Yenişehir Belediye 1:3 0:3 0:3 1:3 0:3 1:3 2:3 3:2 3:2 3:1 0:3 -

Źródło: siatka.org
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Terminarz i wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Tabela fazy zasadniczej[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty Dod. pkt.
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Arkas Spor Izmir 56.1 22 18 4 12 3 3 2 2 0 81 60 21 2.86 1878 1667 1.13 3.10
2 Halkbank 54.7 22 18 4 8 6 4 3 0 1 86 60 26 2.31 2012 1723 1.17 1.70
3 Galatasaray SK 49.1 22 16 6 5 6 5 4 1 1 91 57 34 1.68 2064 1844 1.12 2.10
4 Maliye Milli Piyango 48.8 22 16 6 7 6 3 2 2 2 84 54 30 1.8 1924 1793 1.07 1.80
5 İstanbul Büyükşehir Belediyesi 46.8 22 15 7 5 6 4 3 2 2 88 53 35 1.51 2033 1854 1.1 2.80
6 Fenerbahçe Grundig 44.6 22 14 8 6 6 2 2 5 1 85 51 34 1.5 1970 1871 1.05 2.60
7 Ziraat Bankası 26.6 22 6 16 4 2 0 6 4 6 84 34 50 0.68 1782 1882 0.95 2.60
8 Torul Gençlerbirliği 23.2 22 7 15 1 6 0 2 5 8 81 30 51 0.59 1749 1935 0.9 0.20
9 Çankaya Belediyesi Anka 20.3 22 6 16 3 1 2 3 4 9 81 28 53 0.53 1756 1911 0.92 1.30
10 Greenwich Saat TED Kolejliler 20.1 22 8 14 2 1 5 1 9 4 88 35 53 0.66 1890 2042 0.93 0.10
11 4 Eylül Belediye 15.6 22 5 17 2 1 2 2 4 11 79 23 56 0.41 1685 1859 0.91 0.60
12 Yenişehir Belediye 9.9 22 3 19 0 1 2 2 7 10 82 20 62 0.32 1574 1936 0.81 0.90

Źródło: siatka.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów.
Dodatkowe punkty: Każdej drużynie doliczono dodatkowe punkty w wysokości 5% punktów uzyskanych przez drużynę juniorów
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     awans do fazy play-off

     spadek do niższej ligi

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

 Ćwierćfinały Półfinały Finały
 
 1 Arkas Spor Izmir2 33   
 8 Torul Gençlerbirliği0 00     
     1 Arkas Spor Izmir2 33   
     5 İstanbul Büyükşehir Belediyesi0 00     
 4 Maliye Milli Piyango0 22         
 5 İstanbul Büyükşehir Belediyesi2 33       
       1 Arkas Spor Izmir3 3323 
       2 Halkbank1 1130 
 3 Galatasaray SK0 22       
 6 Fenerbahçe Grundig2 33         
     6 Fenerbahçe Grundig0 20     
     2 Halkbank2 33   
 2 Halkbank2 33     
 7 Ziraat Bankası0 00   

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Gospodarz Rezultat Gość
07.04.2013 Torul Gençlerbirliği 0:3 (23:25, 22:25, 17:25) Arkas Spor Izmir
10.04.2013 Arkas Spor Izmir 3:0 (25:15, 29:27, 25:14) Torul Gençlerbirliği
07.04.2013 İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3:2 (21:25, 25:21, 27:25, 28:30, 20:18) Maliye Milli Piyango
10.04.2013 Maliye Milli Piyango 2:3 (25:17, 28:26, 21:25, 23:25, 12:15) İstanbul Büyükşehir Belediyesi
07.04.2013 Fenerbahçe Grundig 3:2 (29:27, 29:31, 25:27, 25:22, 15:13) Galatasaray SK
10.04.2013 Galatasaray SK 2:3 (22:25, 25:18, 25:21, 19:25, 12:15) Fenerbahçe Grundig
07.04.2013 Ziraat Bankası 0:3 (23:25, 20:25, 19:25) Halkbank
10.04.2013 Halkbank 3:0 (29:27, 25:16, 25:19) Ziraat Bankası

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

(do 2 zwycięstw)

Data Gospodarz Rezultat Gość
13.04.2013 İstanbul Büyükşehir Belediyesi 0:3 (19:25, 28:30, 23:25) Arkas Spor Izmir
17.04.2013 Arkas Spor Izmir 3:0 (25:21, 25:23, 25:18) İstanbul Büyükşehir Belediyesi
13.04.2013 Fenerbahçe Grundig 2:3 (18:25, 25:22, 32:30, 15:25, 12:15) Halkbank
17.04.2013 Fenerbahçe Grundig 0:3 (21:25, 24:26, 13:25) Halkbank

Finał[edytuj | edytuj kod]

(do 3 zwycięstw)

Data Gospodarz Rezultat Gość
21.04.2013 Arkas Spor Izmir 3:1 (19:25, 25:22, 25:22, 25:22) Halkbank
24.04.2013 Halkbank 1:3 (29:27, 18:25, 19:25, 17:25) Arkas Spor Izmir
26.04.2013 Halkbank 3:2 (25:23, 22:25, 27:29, 25:23, 24:22) Arkas Spor Izmir
29.04.2013 Arkas Spor Izmir 3:0 (25:22, 25:16, 25:18) Halkbank

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1. Arkas Spor Izmir
2. Halkbank
3. Galatasaray SK
4. Maliye Milli Piyango
5. İstanbul Büyükşehir Belediyesi
6. Fenerbahçe Grundig
7. Ziraat Bankası
8. Torul Gençlerbirliği
9. Çankaya Belediyesi Anka
10. Greenwich Saat TED Kolejliler
11. 4 Eylül Belediye
12. Yenişehir Belediye

     Liga Mistrzów 2013/2014

     Puchar CEV 2013/2014

     Puchar Challenge 2013/2014

     spadek do niższej ligi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]