Adam Borchólski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Borchólski
Data i miejsce urodzenia 1921
Kielce
Data i miejsce śmierci 8 marca 1991
Kielce
Informacje klubowe
Klub Tęcza Kielce

Adam Borchólski (ur. 1921 w Kielcach, zm. 8 marca 1991 tamże) – piłkarz, hokeista, lekkoatleta, tenisista ziemny i stołowy, uznawany za najwszechstronniejszego sportowca Kielc pierwszych lat powojennych[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed wybuchem II wojny światowej był piłkarzem KS Absolwent Kielce (1938–1939). Należał do najlepszych zawodników w okręgu, dzięki czemu w sierpniu 1939 roku uczestniczył w centralnym obozie reprezentacji Polski juniorów w Cetniewie. 2 kwietnia 1945 brał udział w pierwszym powojennym meczu piłkarskim w Kielcach, w którym RKS Grom, którego barwy reprezentował, pokonał 5:1 KS ZWM; Borchólski strzelił w tym spotkaniu dwa gole. Następnie był graczem Kolejowca Kielce, z którym w maju 1945 został mistrzem miasta zespołów siódemkowych.

Borchólski grał później przez półtora roku w Partyzancie Kielce. W sezonie 1947 wraz z Tęczą Kielce brał udział w mistrzostwach Polski. Należał do jej czołowych zawodników, przyczynił się m.in do zwycięstw w meczach z Wartą Poznań i Garbarnią Kraków. W 1947 roku wystąpił również w towarzyskim spotkaniu z Cracovią (1:1), po którym został powołany przez kapitana związkowego PZPN Henryka Reymana do reprezentacji Polski. Ostatecznie Borchólski, z powodu dużej konkurencji w składzie, nigdy nie zagrał w barwach narodowych.

Po odejściu z Tęczy grał ponownie w Partyzancie Kielce (Gwardia). Karierę piłkarską zakończył w połowie lat 50. XX wieku.

Oprócz piłki nożnej Borchólski uprawiał także inne dyscypliny sportowe. Był lekkoatletą – startował w skoku wzwyż i skoku o tyczce. W tej pierwszej konkurencji został m.in. mistrzem okręgu kieleckiego w 1949 roku z wynikiem 1,60[2]. Ponadto wielokrotnie zwyciężał w mistrzostwach Kielc w tenisie stołowym i ziemnym. Był współzałożycielem sekcji tenisowej w Błękitnych Kielce, gdzie szkolił młodzież oraz występował jako czynny zawodnik. Dla uczczenia jego pamięci w Kielcach rozgrywany jest tenisowy Memoriał Adama Borchólskiego i Adama Krajewskiego – w 2010 roku odbyła się jego jubileuszowa XV edycja[3].

Będąc zawodnikiem Spójni Kielce (Tęcza) występował także w jej zespole hokejowym. W styczniu 1951 roku zdobył wraz z nim wicemistrzostwo Zrzeszenia Sportowego Spójnia. W turnieju, który odbył się w Nowym Targu, Borchólski zdobył jedną bramkę w meczu ze Spójnią Rzeszów, przyczyniając się do zwycięstwa 11:2[4]. Ponadto wielokrotnie prezentował swoje umiejętności w jeździe figurowej na zamarzniętym stawie w kieleckim parku miejskim.

Nosił pseudonim „Abdziu”. Jego pasją było wędkarstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Świętokrzyski Leksykon Sportowy. Kielce: Słowo Kibica, 2002, s. 25. ISBN 83-909812-7-0.
  2. Zawodnicy Skarżyska pierwsi w rzutach. Mistrzostwa lekkoatletyczne Okręgu Kieleckiego. „Słowo Ludu”, s. 6, 4 października 1949. Kielce–Częstochowa. 
  3. Mistrzowie tylko z Kielc (pol.). sport.pl. [dostęp 2012-01-22].
  4. Hokeiści Spójni (Kielce) zdobywają vice-mistrzostwo Polski. „Słowo Ludu”, s. 6, 23 stycznia 1951. Kielce. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Z piłką nożną przez Kielecczyznę. Kielce: Słowo Kibica, 1998, s. 157–158. ISBN 83-9098-12-0-3.