Adelaide (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adelaide
Adelaide Railway Station
Adelaide
Państwo  Australia
Miejscowość Adelaide
Data otwarcia 1856
Dane techniczne
Liczba peronów 9
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Adelaide
Mapa lokalizacyjna Adelaide
Adelaide
Adelaide
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Adelaide
Adelaide
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Adelaide
Adelaide
Ziemia34°55′16″S 138°35′44″E/-34,921111 138,595556
Portal Portal Transport szynowy

Adelaide (ang: Adelaide Railway Station) – główna stacja kolejowa w Adelaide, w stanie Australia Południowa, w Australii. Znajduje się w północnej części North Terrace, na zachód od Parliament House. Adelaide Casino jest w części budynku, które nie jest już częścią stacji.

Wszystkie linie wchodzą do stacji od zachodu, i jest to stacja czołowa. Prawie wszystkie pociągi na sieci miejskiej zaczynają lub kończą tu bieg. Ma dziewięć peronów, wszystkie z szerokiego toru. Do 1984 Adelaide była stację końcową dla stanowych i międzystanowych pociągów pasażerskich, ale nie ma już regularnych przewozów kolejowych w Południowej Australii i wszystkich usług międzystanowych są standardowej szerokości toru ze stacji Adelaide Parklands Terminal.

Dzisiaj obsługuje około 40 000 każdego dnia tygodnia. Połowa z tych osób jest w czasie porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Darmowe tramwajowe i autobusowe usługi są dostępne z North Terrace na zewnątrz stacji i zapewniają łatwy dostęp do innych części miasta.