Ademar z Chabannes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ademar z Chabannes
mnich
Ilustracja
Kraj działania  Francja
Data urodzenia ok. 988
Data i miejsce śmierci 1034
Jerozolima
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja benedyktyni
Śluby zakonne

Ademar z Chabannes (ur. około 988, zm. 1034 w Jerozolimie) – francuski mnich i dziejopis. Od roku 1010 mnich w klasztorze St-Cybard w Angoulême.

Znany przede wszystkim jako autor powstałej etapami w latach 1025-1029 Kroniki. Jednak jego główna twórczość miała służyć uzasadnieniu apostolstwa św. Martiala (zm. III w.). Starał się znaleźć argumenty pozwalające uznać go za równego Apostołom. Aby osiągnąć swój cel posunął się do sprokurowania kilku fałszerstw.

W księdze III, rozdz. 31 znajdują się ważne dla najstarszych dziejów Polski zapiski o Bolesławie Chrobrym i św. Brunonie z Kwerfurtu. Według informacji Ademara, Bolesław towarzyszył Ottonowi III w jego drodze powrotnej z Gniezna aż do Akwizgranu, gdzie polski władca miał otrzymać złoty tron Karola Wielkiego, którego grób Otto III w tym samym czasie kazał otworzyć. Do niedawna ta partia tekstu Kroniki uchodziła w przeważającej opinii historyków za późny, bo XII-wieczny dodatek nieznanego interpelatora Kroniki, jednak dzięki odkryciu rękopisu, będącego autografem Ademara, a zawierającego fragment tej ostatniej odautorskiej redakcji Kroniki, jej autentyczność została potwierdzona.

Literatura[edytuj | edytuj kod]