Adler (maskotka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maskotka Adler
Ilustracja
Adler podczas meczu przy ul. Cichej 6.
Nazwa rodziny Ruch Chorzów
Twórca Karol Gwóźdź
Data stworzenia 01.05.2010
Odmiany Adlerek, Niebieski Adler
Strona internetowa

Adler (Adlerek) – oficjalna maskotka Ruchu Chorzów. Jest nią muskularny górnośląski orzeł w niebieskiej koszulce z herbem Ruchu.

Maskotkę wyłoniono w konkursie przeprowadzonym przez klub na początku 2008 roku, gdzie z przesłanych prawie 50 prac, zakwalifikowało się 38. Zwyciężył projekt stylizowanego orła z godła górnośląskiego, uzyskując aż 96% głosów. Autorem maskotki jest Karol Gwóźdź. Symbolika nie jest przypadkowa, ponieważ kibice od zawsze utożsamiali się w pierwszej kolejności z Górnym Śląskiem, a sam klub jest synonimem śląskości[1][2].

Debiut maskotki nastąpił w sezonie 2009/2010, podczas 27 kolejki Ekstraklasy (1 maja 2010), w meczu Ruchu Chorzów z Legią Warszawa wygranym przez Ślązaków 1-0.[3]

Maskotka początkowo nazywana była zdrobniale „Adlerkiem”, lecz od 2016 roku przyjęła pełne imię „Adler”, co w przełożeniu na język polski oznacza „orzeł”[4].

W kwietniu 2016 roku maskotka przeszła lifting i przybrała bardziej muskularny wizerunek. Odświeżona postać orła „Adlera” wykreowana została na śląskiego superbohatera. Maskotka Ruchu obecna jest nie tylko na stadionie w czasie meczów „Niebieskich”, lecz także na wielu eventach organizowanych przez klub i kibiców[5][6].

Pluszowy orzeł zdobył dużą popularność w całej Polsce, biorąc udział w światowej zabawie „Mannequin Challenge”[7].

W 2016 roku, w sondzie przeprowadzonej przez portal „Niebiescy.pl”, maskotka okazała się być „Osobowością Roku 2016”, wyprzedzając nawet napastnika Ruchu, Mariusza Stępińskiego[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]