Adrian Baraniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Baraniecki
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1828
Jarmolińce
Data i miejsce śmierci 15 października 1891
Kraków
Grób Adriana Baranieckiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Grób Adriana Baranieckiego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Adrian Baraniecki (ur. 4 listopada 1828 w Jarmolińcach, zm. 15 października 1891 w Krakowie) – polski lekarz, działacz społeczny, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1891 roku[1].

Syn Tomasza Baranieckiego – absolwent studiów medycznych w Kijowie, Moskwie oraz we Francji. Współzałożyciel w 1858 Towarzystwa Paryskiego Lekarzy Polskich. Od 1868 na stałe zamieszkał w Krakowie gdzie na własny koszt utworzył Muzeum Techniczno-Przemysłowe i był jego dyrektorem. Od 1870 organizował Wyższe Kursy dla Kobiet, które były pierwszą formą kształcenia na poziomie uniwersyteckim, dostępnego dla pań, po śmierci Baranieckiego nazwane jego imieniem. Dla młodzieży organizował kursy handlowe, a w niedzielnych bezpłatnych wykładach mogli brać udział rzemieślnicy. W 1879 został członkiem Akademii Umiejętności, w 1869 był inicjatorem pierwszego ogólnopolskiego zjazdu lekarzy polskich. Podczas powstania styczniowego był członkiem organizacji Białych na Podolu. Autor prac z zakresu statystyki lekarskiej i antropologii.

Zmarł 15 października 1891 w Krakowie[2]. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w kwaterze Bb w narożniku północno-zachodnim. Na grobowcu znajduje się medalion dłuta Jana Tombińskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdanie z Zarządu Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswylu za Rok ...., 1899, s. 5, tu mylnie podana data śmierci 1892.
  2. Kronika bieżąca. Personalia. Nekrolog. „Czasopismo Towarzystwa Technicznego Krakowskiego”, s. 247, nr 20 z 15 października 1891. Krakowskie Towarzystwo Techniczne. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Encyklopedia Krakowa” wyd. PWN Kraków 2000
  • Karolina Grodziska „Zaduszne ścieżki” wyd. Kraków 2003
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, wyd. Agencja Omnipress, Warszawa 1988.

Literatura uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]