Adrian Chabowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Chabowski
Kraj działania  Polska
Profesor nauk medycznych
Specjalność: fizjologia
Alma Mater Akademia Medyczna w Białymstoku
Doktorat 2001 – patomorfologia
Akademia Medyczna w Białymstoku
Habilitacja 2007 – fizjologia
Akademia Medyczna w Białymstoku
Profesura 2011
Nauczyciel akademicki
Uczelnia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Zakład Zakład Fizjologii
Stanowisko profesor zwyczajny, kierownik
Okres zatrudn. od 1999
Uczelnia Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
Stanowisko profesor wizytujący
Okres zatrudn. od 2007
Prorektor ds. studenckich
Uczelnia Uniwersytet Medyczny w Bialymstoku
Okres spraw. od 2012
Poprzednik Robert Flisiak
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Adrian Chabowski – polski naukowiec, lekarz, fizjolog, profesor nauk medycznych. Prorektor do spraw studenckich Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1998 ukończył studia na kierunku lekarskim na Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie po stażu, w 1999, rozpoczął pracę w Zakładzie Fizjologii[1][2]. W 2001 pod kierunkiem dr hab. Marioli Sulkowskiej z Zakładu Anatomii Patologicznej AMB[3] obronił pracę doktorską „Badania lokalizacji tkankowej i aktywności katepsyny D w raku jelita grubego” uzyskując stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, specjalność: patomorfologia. W latach 2001–2004 przebywał na stypendium naukowym w Zakładzie Kinezjologii University of Waterloo oraz w Zakładzie Biologii Człowieka i Nauk o Żywieniu University of Guelph (Kanada)[4]. W 2007 na podstawie osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy „Rola białek transportujących długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (FAT/CD36 i FABPpm) w metabolizmie lipidów w kardiomiocytach” uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny, specjalność: fizjologia. W 2009 i 2010 przebywał na stypendium naukowym w Maastricht University (Holandia)[4]. W 2011 otrzymał tytuł naukowy profesora. W tym samym roku odbył wizytę studyjną w Deutsches Diabetes-Zentrum Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy), zaś w 2014 szkolenie w Clinical Communication Office, School of Clinical Medicine University of Cambridge (Wielka Brytania)[4].

Od 2007 pracuje jako profesor wizytujący na Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku. Od 2012 pełni funkcję kierownika Zakładu Fizjologii[5] oraz prorektora do spraw studenckich[6] Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest przewodniczącym białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego[7].

W 2020 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adrian Chabowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-03-22].