Adrian Monk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Monk
Kapitan Sopel (ang. Captain Cool)
Postać z serialu Detektyw Monk
Ilustracja
Tony Shalhoub – odtwórca roli Monka
Pierwsze wystąpienie Pan Monk i kandydat na burmistrza
Ostatnie wystąpienie Pan Monk i koniec
Grany przez Tony Shalhoub
Liczba odcinków 125
Dane biograficzne
Rodzina ojciec: Jack Monk
brat przyrodni
brat rodzony: Ambrose Monk
dzieci: nie ma
Inne informacje
Wiek w 8 sezonie 50 lat
Specjalność rozwiązywanie zagadek kryminalnych

Adrian Monk – postać fikcyjna, główny bohater serialu Detektyw Monk, odgrywana przez aktora Tony'ego Shalhouba.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mieszka w San Francisco, gdzie do 1997 pracował jako policjant na wydziale zabójstw[1]. Zrezygnował z pracy, gdy jego żona Trudy Monk zginęła w zamachu bombowym. Po śmierci żony zaczął zmagać się z różnymi fobiami oraz nerwicą natręctw[1][2], a także odizolował się od społeczeństwa na trzy lata, a z trudnej sytuacji pomogli mu wyjść pielęgniarka Sharona Fleming[1] i psychiatra Charles Kroger.

Ze względu na problemy zdrowotne nie może wrócić do pracy jako policjant[1], ale często współpracuje z policją przy trudnych sprawach, pełniąc rolę konsultanta w departamencie prowadzonym przez Lelanda Stottlemeyera[1]. Gdy jego asystentka Sharona Fleming ponownie wzięła ślub ze swym byłym mężem i wyjechała z San Francisco, jego nową asystentką została Natalie Teeger. Po śmierci Krogera nowym psychiatrą Monka został Neven Bell.

Od początku kariery zawodowej rozwiązał ponad 100 zagadek kryminalnych. Ponieważ nigdy w życiu nic nie wygrał, za każdą rozwiązaną sprawę dostał trofeum. Ze względu na zamiłowanie Monka do okrągłych liczb, otrzymał jednak tylko 100 statuetek[3]. Widział ponad 400 miejsc zbrodni[4]. Jedynym śledztwem, którego nie mógł rozwiązać, były okoliczności śmierci jego żony[1].

Dobrze gra na klarnecie, a w trakcie rozwiązywania sprawy kryminalnej, w której oskarżonym był Willie Nelson, miał okazję zagrać na instrumencie u boku swego ulubionego artysty[5].

Obsesje i kompulsje[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne przesadnie dba o porządek i higienę. Zawsze zabiera ze sobą w podróż własne mydło. Unika kontaktu fizycznego z innymi, dlatego po podaniu ręki drugiej osobie wyciera dłoń wilgotną chusteczką. Pije jedynie wodę „Sierra Springs”. W odcinku „Pan Monk jedzie do Meksyku” prawie umarł z odwodnienia, gdyż nie mógł znaleźć wody tej marki, w efekcie czego nie pił nic przez 36 godzin.

W jednym z odcinków doznał szoku na skutek spowodowanego przez trzęsienie ziemi nieporządku i zapomniał ludzkiej mowy.

Dwie największe traumy jego życia to: opuszczenie przez ojca i śmierć ukochanej żony, Trudy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Monk (pol.). W: Onet.pl [on-line]. programtv.onet.pl. [dostęp 2020-08-17].
  2. Piotr Zawadzki: Adrian Monk: serial o detektywie dziwaku (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2017-08-11. [dostęp 2020-08-17].
  3. odcinek „Pan Monk i wielka gra”
  4. odcinek „Pan Monk i nie ten człowiek”
  5. odcinek „Pan Monk i Nieznajomy Rudzielec”