Aeroklub Suwalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aeroklub Suwalski
Państwo  Polska
Siedziba Lotnisko Suwałki
Data założenia 1986
Zakończenie działalności 2010
Rodzaj stowarzyszenia Aeroklub
Powiązania Aeroklub Polski
brak współrzędnych
Strona internetowa

Aeroklub Suwalski - nieistniejący oddział Aeroklubu Polskiego, który powstał w 1986 roku a został zlikwidowany dnia 9 grudnia 2010 roku.

Aeroklub miał swoją siedzibę na lotnisku w Suwałkach. Klub posiadał sekcje szybowcową, samolotową i motolotniową. Większość rekordów klubu została ustanowiona w latach '90[1].

Klub został zlikwidowany z powodów finansowych - zasądzone odszkodowanie po tragicznej katastrofie szybowca w 2003 roku, w którym zginął instruktor i uczeń, zmusiło właścicieli do ogłoszenia upadłości klubu[2].

Majątek klubu wynosił niecałe 100 tys. złotych, w jego skład wchodziły dwa samoloty i trzy szybowce. Syndyk sprzedał cały majątek Suwalskiej Szkole Lotniczej[3].

Feralna katastrofa szybowca wydarzyła się 23 czerwca 2003 roku około godziny 12:00. Zginęły w niej dwie osoby: 44-letni instruktor i 17-letni uczeń; szybowiec rozbił się około 300 metrów od lotniska[4]. Jak ustaliła Komisja Badania Wypadków Lotniczych, błąd popełnił uczeń lub instruktor[5].

Funkcję aeroklubu Suwalskiego przejęła "Suwalska Szkoła Lotnicza", która również ma swoją siedzibę na lotnisku w Suwałkach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]