Afryka Południowo-Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suidwes-Afrika
Südwestafrika
South-West Africa

Afryka Południowo-Zachodnia
1915-1990
Flaga
Godło
Flaga Godło
Położenie
Język urzędowy angielski, afrikaans, niemiecki
Stolica Windhuk
Typ państwa Terytorium mandatowe
Jednostka monetarna Rand
mandat południowoafrykański 1915
Niepodległość 21 marca 1990

Afryka Południowo-Zachodnia (ang. South-West Africa) – nazwa Namibii w latach 1884-1990.

W latach 1884-1915 terytorium obecnej Namibii znajdowało się pod kontrolą niemiecką (jako Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia, niem. Deutsch Süd-West Afrika).

W 1915 kontrolę nad Afryką Południowo-Zachodnią przejął Związek Południowej Afryki, który w 1920 otrzymał od Ligi Narodów mandat nad tym terytorium.

Po II wojnie światowej Związek Południowej Afryki nie zgodził się na przekształcenie Afryki Południowo-Zachodniej w terytorium powiernicze ONZ. Tym samym stała się ona faktyczną kolonią RPA. Doprowadziło to do zaostrzenia się konfliktu między rządem południowoafrykańskim a miejscowymi ruchami niepodległościami, zwłaszcza z powstałym w 1960 SWAPO.

W 1966 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję odbierającą RPA mandat nad Afryką Południowo-Zachodnią. W 1971 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał południowoafrykańską kontrolę nad tym regionem za nielegalną.

Ostatecznie terytorium Afryki Południowo-Zachodniej uzyskało niepodległość w 1990, zmieniając nazwę na Namibia.

Początkowo do terytorium Afryki Południowo-Zachodniej nie należał obszar Walvis Bay, który od 1878 był kolonią brytyjską. W 1921 został on jednak włączony do Afryki Południowo-Zachodniej, aczkolwiek RPA rościła sobie do niej specjalne prawa. Walvis Bay pozostało pod kontrolą RPA aż do 1994.