After (Numida)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

After lub Aftir (łac. Aphthir, zm. w I. poł. II w. p.n.e.) – przywódca grupy Numidów zbuntowany przeciwko królowi Masynissie. Uciekając przed nim, zapuścił się aż w okolice Cyreny, a Masynissa, aby dopaść do zbiega najkrótszą drogą, próbował uzyskać pozwolenie na przejście przez kartagińskie Emporia. Później, kiedy zgłosił roszczenia do tego obszaru, a sprawa została poddana rzymskiemu arbitrażowi, kartagińscy posłowie argumentowali, że król Numidów, prosząc ich o pozwolenie na przejście, sam potwierdził zwierzchnie prawa Kartaginy nad Emporiami.

Postać Aftera wzmiankowana jest przez Polibiusza[1] i Liwiusza[2], w obydwu przypadkach wyłącznie w kontekście zatargu Masynissy z Kartagińczykami. Kontrowersyjnym pozostaje określenie czasu jego wystąpienia. Relacja Liwiusza sugeruje, że było to przed 193 r. p.n.e., podczas gdy z tekstu Polibiusza wynika, że działo się to trzydzieści lat później, nieco przed 162/161 r. p.n.e.

Tadeusz Kotula przypuszcza, że Aftir był wodzem jednego z plemion numidyjskich, który sprzeciwiał się dążeniom Masynissy do centralizacji i wzmocnienia władzy królewskiej w Numidii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polyb. 32.2.
  2. Liv. 34.62.16-18.
  3. Tadeusz Kotula: Masynissa. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1976, s. 107-112.