Aghoreshwar Baba Bhagwan Ram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awadhut Mahaprabhu Aghoreshwar Baba Bhagwan Ram (ur. 1937, zm. 1992) – guru indyjski z Varanasi, święty z ascetycznej tradycji Aghori Panth, sukcesor w linii (parampara) świętego hinduistycznego o imieniu Kina Ram.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 12 września 1937 w Indiach, w stanie Bihar. Ojciec nadał mu imię Bhagawan, doświadczając mocnego przeczucia, że chłopiec jest inkarnacją duchowej postaci. Mającego pięć lat Bhagawana, po śmierci ojca i na skutek znacznego zubożenia rodziny, postanowiono odsprzedać przy świątyni w Bhojpur. Oferowane ceny były jednak zbyt niezadowalające dla członków rodziny.

Praktyki duchowe[edytuj | edytuj kod]

Odbywał medytacje w pobliskiej świątyni Śiwy. Stał się wisznuickim wędrownym ascetą poprzez inicjację w Varanasi od guru Śrikant Das, otrzymując imię Bhagawan Das.

Mając 14 lat (w 1951) powrócił do Varanasi. Na Radźendra Ghacie, tajemnicza starsza kobieta, ubrana na czerwono, poradziła mu rytualną kąpiel w Gangesie, odwiedziny dwóch świątyń i kolejno pobliskiego Ravindrapuri. Bhagawan Das odnalazł w Ravindrapuri aśram legendarnego Kina Rama, i z rąk Mahanta Baby Radźeśwara Rama otrzymał inicjację do tradycji aghori (Aghori Panth) jako Bhagawan Ram. Ponownie rozpoczął pielgrzymki do świętych miejsc w północnych Indiach, kontynuując swoją sadhanę przez wiele lat.

Misja[edytuj | edytuj kod]

Z czasem stał się dwunastym sukcesorem po aghorim Kina Ramie (15631714), zyskując uznanie i wpływowych uczniów, jak Chandra Shekhar – któremu przepowiedział urząd premiera Indii. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Meksyk i USA. W 1961 roku założył Śri Sarweśwari Samuh, organizację charytatywną wspierającą chorych i biednych. Na swojego następcę inicjował Babę Siddhartha Gautam Ramę. Nauki aghorich propagują też inni jego najbliżsi uczniowie Baba Prija Darśi Ramdźi i Baba Gurupad Sambhaw Ramdźi.

Odejście[edytuj | edytuj kod]

W 1982 nagle jego stan zdrowia się pogorszył. Był leczony w Indiach i USA, by ostatecznie powziąć mahasamadhi w dniu 29 listopada 1992.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura przedmiotu[edytuj | edytuj kod]

  • Akinchan Ram: Mahaprabhu Aghoreshwar Baba Bhagwan Ram: The Book 0f Aghor Wisdom. India: Indica Books. ISBN 81-86569-66-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]