Agim Çavdarbasha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agim Çavdarbasha
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1944
Peja, Jugosławia
Data i miejsce śmierci 20 października 1999
Prisztina
Miejsce spoczynku Prisztina
Zawód, zajęcie rzeźbiarz

Agim Çavdarbasha – (ur. 24 marca 1944 w Peji (Kosowo), zm. 20 października 1999 w Prisztinie) – albański rzeźbiarz, tworzący w Kosowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Szkołę średnią o profilu artystycznym ukończył w rodzinnej miejscowości. W 1969 ukończył studia w zakresie rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie (klasa Vojislava Vujisicia), a następnie kontynuował studia w Lublanie, pod kierunkiem Zdenki Kalina[1]. Pierwszą wystawę swoich prac zaprezentował w 1969 w belgradzkim Domu Młodzieży. Kolejne samodzielne wystawy artysty prezentowano w Prisztinie i Lublanie. W 1978 prace Çavdarbashy eksponowano na wystawie zbiorowej, przedstawiającej dokonania współczesnej sztuki w Kosowie - wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Mariboru, Paryża, Kolonii i Budapesztu[1].

W 1970 Çavdarbasha został wybrany członkiem Kosowskiej Akademii Nauk i Sztuk. W latach 70. był jednym z najbardziej cenionych rzeźbiarzy współczesnych w Kosowie, prowadził także zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej i na Uniwersytecie w Prisztinie.

Ostatnie wystawy za życia artysty zorganizowano w 1997 w galerii Dodona w Prisztinie, a także w restauracji "Hani i 2 Robertëve". Większość rzeźb, wykonanych przez Çavdarbashę zostało zniszczonych w czasie wojny 1999[1]. W 2003 z inicjatywy żony zmarłego artysty, Sebajete Çavdërbasha powstałą fundacja nosząca imię rzeźbiarza, która miała zająć się promocją ocalałego dorobku artystycznego twórcy. Jego atelier w Çagllavica k. Prisztiny, gdzie znajdowała się bogata kolekcja rzeźb w drewnie spłonęło w czasie zamieszek etnicznych w marcu 2004. W maju 2013, dzięki wsparciu ze strony ministerstwa kultury Kosowa ponownie otwarto galerię[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Rzeźby Agima Çavdarbashy
Rzeźba Agima Çavdarbashy
Rzeźba Agima Çavdarbashy
Rzeźba Agima Çavdarbashy
Galeria Agima Çavdarbashy

Çavdarbasha był autorem szeregu prac przedstawiających bohaterów albańskiego Odrodzenia Narodowego. Szczególne znaczenie miały rzeźby Ymera Prizreniego i Abdyla Frasheriego, które stanęły w kompleksie muzealnym poświęconym Lidze Prizreńskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Agim Çavdarbasha (alb.). ashkak.org. [dostęp 2017-02-05].
  2. Rihapet galeria e skulptorit tonë të njohur Agim Çavdarbasha (alb.). mkrs-ks.org. [dostęp 2017-02-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]