Agnieszka Cao Guiying

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Agnieszka Cao Guiying

曹桂英雅妮
męczennica
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1821
Wujiazhai, Chiny
Data i miejsce śmierci 25 stycznia 1856
Xilin, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 27 maja 1900
przez Leona XIII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 1 marca;
9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Cao.

Św. Agnieszka Cao Guiying (chiń. 曹桂英雅妮; inne spotykane często formy zapisu: Agnieszka Tsao-Kouy, Agnes Tsao Kouying, Agnes Tsao Kou Ying, Agnes Kouying Tsao itd.) (ur. 1821 w wiosce Wujiazhai w prowincji Kuejczou w Chinach – zm. 25 stycznia 1856 r. w Xilin, Kuangsi) ) – święta Kościoła katolickiego, katechistka, męczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła z rodziny katolickiej. W wieku 18 lat poślubiła miejscowego rolnika. Była źle traktowana przez rodzinę męża, a 2 lata później kiedy on zmarł, została wyrzucona z domu. Zamieszkała z pobożną wdową, która odegrała ważną rolę w jej rozwoju duchowym. Po pewnym czasie ojciec August Chapdelaine zaproponował jej podjęcie działalności misyjnej, polegającej na nauczaniu katechizmu rodzin katolickich mieszkających w Kuangsi. Zimą 1852 r. udała się do miasta Baijiazahi w powiecie Xilan, gdzie nauczała katechizmu. Uczyła gotować, a w wolnym czasie opiekowała się dziećmi. Podczas pobytu w Yaoshan w 1856 r. została wraz z innymi osobami aresztowana, jednak wkrótce tylko ona pozostała w więzieniu. Zarówno różnymi obietnicami, jak i groźbą tortur próbowano zmusić ją do wyrzeczenia się wiary, ale była nieugięta. Ostatecznie 22 stycznia została zamknięta w klatce tak małej, że mogła w niej tylko stać. Zmarła 25 stycznia 1856 r.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Beatyfikowana 27 maja 1900 r. przez papieża Leona XIII, kanonizowana przez Jana Pawła II 1 października 2000 r. w Rzymie w grupie 120 męczenników chińskich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 101.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]