Agnieszka Grzelak (prawnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy prawniczki. Zobacz też: inne osoby o tym samym imieniu i nazwisku.
Agnieszka Grzelak
Ilustracja
Kraj działania  Polska
doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: prawo europejskie
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Doktorat 2006 – prawo
UJ
Habilitacja 2016 – prawo
PAN
profesor nadzwyczajny Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Agnieszka Anna Grzelak – polska prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, specjalistka w zakresie prawa europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2000 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 2006 na podstawie napisanej pod kierunkiem Stanisława Biernata rozprawy pt. Instrumenty prawne w obszarze współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych w Unii Europejskiej otrzymała stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo Unii Europejskiej. W 2016 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Ochrona danych osobowych w obszarze współpracy państw członkowskich UE w dziedzinie zwalczania przestępczości, uzyskała w Instytucie Nauk Prawnych PAN stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo europejskie. Pracowała na stanowisku adiunkta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie[1] oraz zastępcą dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich[2].

Do 2017 była członkiem rady programowej „Zeszytów Prawniczych Biura Analiz Sejmowych”, z której ustąpiła powołując się na okoliczność utraty przez Biuro Analiz Sejmowych statusu niezależnej instytucji eksperckiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dr hab. Agnieszka Anna Grzelak. nauka-polska.pl. [dostęp 2017-067-02].
  2. prof. Agnieszka Grzelak. Rzecznik Praw Obywatelskich. [dostęp 2019-01-16].
  3. Czystka w Kancelarii Sejmu. oko.press, 1 lipca 2017. [dostęp 2017-07-02].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]