Air Liquide

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Air Liquide S.A.
Ilustracja
Państwo  Francja
Siedziba ParyżFrancja
Data założenia 1902
Forma prawna spółka akcyjna
Zatrudnienie 50 300 osób (2014)[1]
Giełda Euronext
ISIN FR0000120073
Symbol akcji AI
Dane finansowe
Przychody 15,358 mld EUR (2014)[1]
Wynik operacyjny 2,65 mld EUR (2014)[1]
Wynik netto 1,665 mld EUR (2014)[1]
Aktywa 26,725 mld EUR (2014)[1]
Kapitał własny 11,827 mld EUR (2014)[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Air Liquide S.A. – francuskie przedsiębiorstwo chemiczne z główną siedzibą w Paryżu, specjalizujące się w wytwarzaniu gazów przemysłowych.

Firma została założona w 1902 roku przez fizyka i wynalazcę Georges’a Claude’a oraz przedsiębiorcę Paula Delorme’a. Początkowo jej działalność koncentrowała się na wykorzystaniu operacji skraplania powietrza do pozyskiwania tlenu. Obecnie Grupa Air Liquide jest światowym liderem w dziedzinie gazów technicznych i medycznych oraz związanych z nimi usług. Oprócz produkcji i dystrybucji swoich podstawowych produktów, tj. tlenu, azotu, argonu, wodoru i innych gazów, Air Liquide dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania globalne.

Air Liquide Polska Sp. z o.o.[edytuj | edytuj kod]

Grupa Air Liquide rozpoczęła działalność w Polsce w 1995 roku. Obecnie posiada cztery zakłady produkujące tlen, azot, argon, oraz krypton-ksenon. Pierwszy z nich to największa w Polsce instalacja do rozdziału powietrza w Dąbrowie Górniczej, pozostałe trzy zakłady zlokalizowane są w Krakowie, Puławach i Głogowie. Air Liquide posiada nowoczesne centra napełniania butli, oparte na w pełni zautomatyzowanej technologii, co pozwala na uzyskiwanie gazów o stałej i powtarzalnej jakości oraz gwarantuje stabilny skład gazu podczas całego cyklu użytkowania butli. Napełnialnie butli są zlokalizowane w Białymstoku, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu oraz Pruszczu Gdańskim.

Produkowane i dystrybuowane gazy mogą być dostarczane w pojedynczych butlach lub w wiązkach (dla gazów sprężonych), w izolowanych próżniowo cysternach (w fazie ciekłej) lub siecią rurociągów. Firma posiada własne rozwiązania, tzw. instalacje on-site, przeznaczone do produkcji gazów bezpośrednio w zakładzie klienta. Sprzedaż gazów sprężonych realizowana jest również poprzez sieć punktów sprzedaży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f 2014 Reference Document (ang.). Air Liquide. [dostęp 2015-04-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]