Akira Lenting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akira Lenting
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1990
Japonia Tokio, Japonia
Klub TEAM AKIRA
Wzrost 182 cm
Debiut w PŚ 20.11 2010, Gällivare
(15 km – 86. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ 1.12 2013, Kuusamo
(15 km – 26. miejsce)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Japonia
Asian Games logo.svg Igrzyska Azjatyckie
Złoto Sapporo 2017 10 km stylem klasycznym
Złoto Sapporo 2017 sztafeta
Złoto Sapporo 2017 30 km s. dowolnym
Brąz Sapporo 2017 15 km stylem dowolnym
Uniwersjada
Srebro Erzurum 2011 10 km stylem klasycznym
Zakończenie kariery: 2018 r.

Akira Lenting (jpn. レンティング陽?; ur. 11 sierpnia 1990 w Tokio) – japoński biegacz narciarski.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 23 lutego 2008 roku, podczas zawodów Mistrzostw Świata juniorów we włoskiej miejscowości Malles Venosta, gdzie zajął 39. w sprincie stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 20 listopada 2010 roku w Gällivare, na dystansie 15 km stylem dowolnym zajął 83. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas Pucharu Świata w fińskim Kuusamo, gdzie na dystansie 15 km dowolnym zajął 26. miejsce.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
16. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[1] 1:28:42,0 min sztafeta zdublowana Szwecja Szwecja

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
44. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km bieg łączony 1:13:09,3 h +3:14,8 min Szwajcaria Dario Cologna
70. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +5:11,1 min Norwegia Petter Northug
8. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[1] 1:41:37,2 h +54,2 s  Norwegia
25. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:25,9 h +2:53,0 min Rosja Maksim Wylegżanin
16. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy[2] 15:32,89 min półfinał  Norwegia
44. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +3:14,3 min Szwecja Johan Olsson
12. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[3] 1:34:18,5 h +3:50,0 min  Norwegia
39. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 h +8:57,3 min Norwegia Petter Northug

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
2.Silver FISU.svg 28 stycznia 2011 Turcja Erzurum 10 km stylem klasycznym 25:43,1 min +55,3 s Rosja Władisław Skobielew
40. 29 stycznia 2011 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Radik Gazjew
8. 31 stycznia 2011 Turcja Erzurum 15 km bieg łączony 43:58,7 min +1:32,1 min Rosja Władisław Skobielew
8. 5 lutego 2011 Turcja Erzurum 30 km stylem dowolnym 1:17:19,5 h +1:21,9 min Rosja Władisław Skobielew
4. 12 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 38:42,1 min +1,1 s Rosja Raul Szakirzianow
4. 15 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme Mieszany sprint drużynowy[4] 17:55,40 min +6,22 s Rosja Rosja II
15. 17 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 23:57,4 min +50,6 s Serbia Milanko Petrović
4. 19 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4 x 10 km[5] 1:43:03,6 h +27,4 s Kazachstan Kazachstan
29. 21 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:23:14,2 h +5:29,0 min Rosja Władisław Skobielew

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
34. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
8. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +58,1 s Rosja Jewgienij Biełow
13. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km bieg łączony 1:16:30,9 h +42,3 s Rosja Raul Szakirzianow
34. 24 stycznia 2012 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:46,2 min Rosja Siergiej Ustiugow
29. 26 stycznia 2012 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h +3:44,1 min Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
39. 23 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym Szwecja Calle Halfvarsson
29. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +2:17,3 min Norwegia Hans Christer Holund
5. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4 x 5 km[6] 59:06,1 min +44,2 s Rosja Rosja
45. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym Rosja Aleksandr Panżynski
9. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 20 km bieg łączony 52:54,1 min +1:36,0 min Rosja Piotr Siedow
11. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +1:18,3 min Rosja Piotr Siedow
5. 6 lutego 2008 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4 x 5 km[7] 54:05,1 min +1:21,3 min Rosja Rosja
25. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym Norwegia Tomas Northug
5. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 23:58,0 min +42,5 s Norwegia Pål Golberg
5. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 20 km bieg łączony 56:54,1 min +49,4 s Rosja Piotr Siedow

Igrzyska azjatyckie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
3.Bronze medal with cup.svg 21 lutego 2017 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 41:25,3 min +8,0 s Kazachstan Rinat Mukhin
1.Gold medal with cup.svg 23 lutego 2017 Japonia Sapporo 10 km stylem klasycznym 25:12,6 min
1.Gold medal with cup.svg 24 lutego 2017 Japonia Sapporo Sztafeta 4×7,5 km[8] 1:08:16,6 min
1.Gold medal with cup.svg 26 lutego 2017 Japonia Sapporo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:22:54,0 min

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 niesklasyfikowany
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 148.
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 121.
2017/2018 niesklasyfikowany

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Lenting nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2017/2018

Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
83 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
- 94 67 67 64 - - - 43 64 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 44 - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
80 60 26 43 53 - - - - - - - - - - - - - - - 28 - 62 - 50 - - - 8
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4,4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- 54 97 78 56 66 36 - 67 - - - - - - - - - - - - - - 65 - - - - 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - 41 66 - - 58 - - - - - - - - - - - - - - 42 66 - 34 - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 31 69 50 54 56 68 - 37 - - - - - - - - - - - - - 16 - - - - 63 47 48 48 15
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
42 89 56 66 - 47 - 62 52 43 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład drużyny: Hiroyuki Miyazawa, Keishin Yoshida, Nobu Naruse, Akira Lenting
  2. Skład drużyny: Akira Lenting, Hiroyuki Miyazawa
  3. Skład drużyny: Akira Lenting, Keishin Yoshida, Takatsugu Uda, Hiroyuki Miyazawa
  4. Skład drużyny: Akira Lenting, Michiko Kashiwabara
  5. Skład drużyny: Takatsugu Uda, Jumpu Nishida, Shohei Kodama, Akira Lenting
  6. Skład drużyny: Kohei Shimizu, Akira Lenting, Nobuhito Kashiwabara, Tanaka Tomoya
  7. Skład drużyny: Kohei Shimizu, Akira Lenting, Ogata Kyohsuke, Hiroto Kondoh
  8. Skład drużyny: Nobuhito Kashiwabara, Kohei Shimizu, Naoto Baba, Akira Lenting