Akta Odessy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akta Odessy
The ODESSA File
Autor Frederick Forsyth
Typ utworu powieść sensacyjna
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 1972
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1990
Wydawca Amber
Przekład Piotr Paszkiewicz

Akta Odessy (ang. The ODESSA File) – powieść sensacyjna brytyjskiego pisarza Fredericka Forsytha z 1972 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w RFN w roku 1963. Niemiecki dziennikarz Peter Miller powodowany motywami osobistymi rozpoczyna prywatne śledztwo, poszukując hitlerowskiego zbrodniarza wojennego Eduarda Roschmanna, byłego komendanta obozu koncentracyjnego Kaiserwald w Rydze. Odkrywa istnienie podziemnej Organizacji Byłych Członków SS o nazwie ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehorigen). Jednocześnie zostaje wplątany w działania wywiadu izraelskiego mające na celu przerwanie współpracy między niemieckimi naukowcami a rządem Egiptu w dziedzinie technologii rakietowej.

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

Występujący w powieści zbrodniarz Eduard Roschmann był postacią autentyczną. Forsyth konsultował treść książki z Szymonem Wiesenthalem, który pojawia się jako epizodyczna postać w powieści. Wiesenthal początkowo odniósł się sceptycznie do prośby Forsytha o konsultacje dotyczące powieści sensacyjnej, ostatecznie jednak skłonił się do współpracy, uznając, że powieść dostarczy opinii publicznej impulsu sprzyjającego ściganiu zbrodniarzy nazistowskich.

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Akta Odessy (film).

W 1974 roku na podstawie książki nakręcono film „Akta Odessy” w reżyserii Ronalda Neame’a z Jonem Voightem i Maximilianem Schellem w rolach głównych[1].

Polskie przekłady książki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hal Erickson: The Odessa File (1974) (ang.). allmoviecom. [dostęp 2020-09-01].