Akwarium w Genui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Acquario di Genova e1.JPG
Basen dotykowy
Karmienie fok

Akwarium w Genui – drugie co do wielkości akwarium europejskie znajdujące się w Genui w regionie Liguria we Włoszech. Zostało otwarte w 1992 roku.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Akwarium jest umiejscowione w centralnej części starego portu w Genui, przy moście Spinola. W niedalekiej odległości od stacji kolejowej Genova Piazza Principe i stacji metra San Giorgo. Około 7 km od portu lotniczego. W pobliżu stoi przycumowany galeon Neptun.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Akwarium otwarto w związku z przypadającą 500. rocznicą odkrycia Ameryki przez genueńczyka Krzysztofa Kolumba i odbywającą się wówczas wystawą światową Genoa Expo '92[1]. Oficjalna inauguracja nastąpiła w 1992 roku, chociaż obiekt nie został jeszcze ukończony. Dopiero 15 października 1993 zakończono budowę i udostępniono ekspozycję dla zwiedzających[1].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcję akwarium zaprojektował architekt urodzony w Genui, laureat Nagrody Pritzkera: Renzo Piano[1], a wnętrze Peter Chermayeff[1]. Nowoczesna budowla zintegrowana jest z prawdziwym statkiem (Grande Nave Blu, Duży Niebieski Statek), w którego wnętrzach stworzono warunki dla fauny i flory żyjącej w kilku morskich środowiskach. Znajduje się w nim 71 zbiorników[2][[3]]. Obiekt zajmuje powierzchnię 10.000 m². W budynku znajduje się również sala kinowa, w której odbywają się projekcje filmów przyrodniczych.

Zwiedzanie akwarium trwa około dwóch i pół godziny.

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

W akwarium zgromadzono około 600 gatunków zwierząt: ryb, płazów i ssaków. 200 gatunków roślin[4]. Wszystkich zwierząt żyjących w zbiornikach 12 000[4]. Najmniejszy kręgowiec o długości 2 cm zamieszkujący akwarium to mantella złota[4]. Najmniejszej wielkości zwierzę to chełbia modra (5mm) a najdłuższe to butlonos długości 2,5 m[4]. W ciągu roku wszystkie zwierzęta potrzebują 60 ton pokarmu, z czego 25 ton przeznaczone jest wyłącznie dla ssaków morskich[4]. Atrakcją obiektu jest basen tzw. dotykowy z płaszczkami i flądrami można w nim zanurzyć ręce i pogłaskać podpływające ryby po grzbiecie.

Nauka i ochrona środowiska[edytuj | edytuj kod]

Akwarium w Genui realizuje projekt edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską o nazwie AquaRing. Projekt połączy zasoby cyfrowe dot. środowiska morskiego, Akwarium w Genui i innych europejskich akwariów, muzeów i placówek naukowych. Platforma internetowa będzie formą elektronicznego muzeum, w którym z każdego miejsca na świecie dostępne będą zdjęcia, filmy, pliki audio, e-książki, referaty, prace naukowe, rozprawy itp. AquaRing ma być cyfrowym źródłem informacji nie tylko o środowisku morskim, o partnerskich placówkach, ekspozycjach i planowanych wydarzeniach, będzie też dostarczać niezbędnych danych turystom, chcącym spędzić czas w wybranych obiektach. Informacje zawarte na tej stronie internetowej mają być podawane w sześciu językach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Acquario di Genova- Aquariumsführer. Busalla: Grafiche G7, 2009, s. 2.
  2. Piękne miasta – Genua. Paganini non ripete!
  3. Un Acquario davvero grande
  4. a b c d e Acquario di Genova- Aquariumsführer. Busalla: Grafiche G7, 2009, s. 74.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]