Alaksandr Tamkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alaksandr Tamkowicz
Аляксандр Леанідавіч Тамковіч
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1963
Oszmiana
Dziedzina sztuki literatura
Epoka literatura faktu

Alaksandr Leanidawicz Tamkowicz (biał. Аляксандр Леанідавіч Тамковіч[a]; ros. Александр Леонидович Томкович, Aleksandr Leonidowicz Tomkowicz; ur. 9 listopada 1963 w Oszmianie) – mieszkający na Białorusi dziennikarz i autor książek; od 1998 roku był wiceprezesem Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz podpisuje książki w Białoruskim Domu w Warszawie, 25 stycznia 2012 roku
Alaksandr Tamkowicz i Ina Kulej podczas prezentacji książki w Białoruskim Domu w Warszawie, 16 października 2012 roku
Podpis Alaksandra Tamkowicza

Urodził się 9 listopada 1963 roku w Oszmianie, w obwodzie grodzieńskim Białoruskiej SRR, ZSRR. W 1987 roku ukończył Wydział Dziennikarstwa Lwowskiej Wyższej Szkoły Wojskowo-Politycznej. W latach 1987–1991 pracował w gazecie „Wo Sławu Rodiny”, a w 1991 – „Zwiazda”. W tym samym roku został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Swobodnyje Nowosti”. Od 1998 roku pełnił funkcję wiceprezesa Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W czasie wyborów prezydenckich w 1999 roku był aktywnym działaczem kampanii wyborczej Michaiła Czyhira. Drugi kandydat w tych wyborach, Zianon Pazniak, oskarżył go o przekupienie dziennikarzy w celu poparcia Czyhira[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz jest autorem książek o tematyce politycznej i społecznej[2]:

Narodowość i język[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz w jednej z książek określił swoją narodowość następująco:

Quote-alpha.png
Nie tak dawno mój dobry przyjaciel (…) spytał, kim czuję się bardziej – Białorusinem czy Polakiem. Dzisiaj na takie pytanie odpowiedziałbym od razu – Litwinem, bo to słowo, moim zdaniem, jednoczy i pierwszych, i drugich. Mocno jednoczy.

Pisząc to użył słowa, które w języku białoruskim oznacza Litwina w znaczeniu historycznym – człowieka uznającego za swoją ojczyznę Wielkie Księstwo Litewskie (nie mylić z Litwinem w znaczeniu współczesnym)[3]. W młodości posługiwał się językiem rosyjskim. Język białoruski biegle opanował dopiero w dorosłym życiu, w czasie dziennikarskiej pracy zawodowej, gdy współpracował z gazetą „Nowy Czas”[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz jest żonaty, ma córkę[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Аляксандар Леанідавіч Тамковіч (czyt. Alaksandar Leanidawicz Tamkowicz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kto…, s. 270
  2. Wyszukiwanie/ Katalog (biał. • pol.). kamunikat.org. [dostęp 2017-03-24].
  3. Тамковіч 2012 ↓, s. 91
  4. Валянціна Аксак: Незнаёмыя знаёмцы Аляксандра Тамковіча (biał.). Radio Swaboda, 2011-11-15 18:59. [dostęp 2017-03-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]