Alastair Hetherington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alastair Hetherington
Data i miejsce urodzenia 31 października 1919
Glamorgan, Walia
Data i miejsce śmierci 3 października 1999
Bannockburn, Stirling,
Zawód, zajęcie dziennikarz

Hector Alastair Hetherington (ur. 31 października 1919, zm. 3 października 1999) – brytyjski dziennikarz, redaktor gazety i nauczyciel akademicki. Przez prawie dwadzieścia lat był redaktorem The Guardian[1] i jest uważany za jednego z czołowych redaktorów drugiej połowy XX wieku[2].

Wczesne życie i początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Hetherington był synem sir Hectora Hetheringtona, profesora logiki i filozofii w University College w Cardiff, a później Principal of University of Glasgow. Jego matką była Mary Ethel Alison Reid (1886-1966). Uczył się w Gresham’s School w Holt, Norfolk, od 1933 do 1937, a następnie w Corpus Christi College, Oksford od 1938 do 1940, ale jego nauka w Oksfordzie została przerwana przez II wojnę światową. Choć jego krótkowzroczność początkowo powstrzymywała go od służby w pułku bojowym, ostatecznie wstąpił do Royal Armoured Corps, a następnie został przeniesiony do Yeomanry w Northamptonshire. Krótko po lądowaniu w Normandii był kapitanem czołgów posuwającym się w kierunku Vire, gdy jego pojazd został zniszczony. Zakończył karierę wojskową jako major w Intelligence Corps[3].

Przez trzymiesięczny staż jako podwykonawca dla Glasgow Herald, Hetherington otrzymał propozycję pracy jako redaktor naczelny Die Welt, pierwszej niemieckiej gazety narodowej, która po wojnie została wyprodukowana w brytyjskiej strefie. Dzięki temu doświadczeniu podjął decyzję o kontynuowaniu kariery w dziennikarstwie, a nie w środowisku akademickim, a rok później powrócił do Glasgow Herald jako podwykonawca i autor artykułów na temat kwestii obronnych[4].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alastair Hetherington | British journalist, „Encyclopedia Britannica” [dostęp 2018-05-26] (ang.).
  2. David Astor, „The Independent”, Londyn , 8 grudnia 2001.
  3. Karl Magee, LibGuides: Archives and Special Collections: Alastair Hetherington, libguides.stir.ac.uk [dostęp 2018-05-26] (ang.).
  4. Geoffrey Taylor, Alastair Hetherington, the Guardian, 4 października 1999 [dostęp 2018-05-26] (ang.).