Albatros D.II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albatros D.II
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Cesarstwo Niemieckie
Producent Albatros Flugzeugwerke
Typ samolot myśliwski
Konstrukcja jednosilnikowy dwupłat o konstrukcji drewnianej
Załoga 1
Historia
Data oblotu 1916
Dane techniczne
Napęd 1 Mercedes D.III 160 k (119 kW)
Moc 160 KM (119 kW)
Wymiary
Rozpiętość 8,5 m
Długość 7,42 m
Wysokość 2,59 m
Powierzchnia nośna 24,50 m²
Masa
Własna 637 kg
Startowa 888 kg
Osiągi
Prędkość maks. 175 km/h
Pułap 5180 m (maksymalny)
5200 m (praktyczny)
Dane operacyjne
Uzbrojenie
2 x karabin maszynowy 7,92 mm lMG 08 (Spandau)
Użytkownicy
Cesarstwo Niemieckie, Austro-Węgry, Polska

Albatros D.IIniemiecki samolot myśliwski z okresu I wojny światowej. Był ulepszoną wersją samolotu Albatros D.I, do którego wprowadzono zmiany mające na celu m.in. poprawienie widoczności z kabiny pilota (w tym celu obniżono górny płat, przysuwając go bliżej kadłuba). Samolot wyposażony był w sześciocylindrowy, chłodzony wodą silnik Mercedes D.III o mocy 160 KM i wyposażony w dwa synchronizowane karabiny maszynowe lMG 08.

Silnik Mercedes D.IIIa eksponowany w MLP w Krakowie.

W sierpniu 1916 r. zamówiono pierwsze 100 egzemplarzy samolotu. Wkrótce wszedł on do służby bojowej. Z samolotów tych uformowano po raz pierwszy w niemieckim lotnictwie wyspecjalizowane eskadry myśliwskie, zapewniające większą skuteczność podczas walk. Podobne eskadry istniały w lotnictwie alianckim (francuskim i angielskim) już od 1915 r. Dowódcą eskadry Jagdstaffel 2 (w skrócie Jasta 2) został we wrześniu 1916 roku Oswald Boelcke, jeden z niemieckich asów myśliwskich I wojny światowej. W eskadrze latali m.in.: Manfred von Richthofen (późniejszy czołowy as niemiecki), Erwin Böhme i Hans Reimann. Podczas pierwszego miesiąca działalności w Jasta 2, do końca września Boelcke zestrzelił 11 brytyjskich samolotów, latając przez krótki czas na dwupłatowych myśliwcach Fokker D.III, a od 17 września na Albatros D.II.

Albatros D.II był produkowany na licencji w zakładach LVG oraz austro-węgierskich Oeffag i używany w austro-węgierskich siłach powietrznych. Austro-węgierskie wersje Albatrosa D.II wyposażone były w mocniejszy silnik Austro-Daimler o mocy 185 KM.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja półskorupowa, drewniana; płaty prostokątne, drewniane, kryte płótnem.