Albert Stanley (1. baron Ashfield)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albert Stanley
Ilustracja
Lord Stanley z córką
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1874
New Normanton
Data i miejsce śmierci 4 listopada 1948
Londyn
Wielka Brytania Przewodniczący Zarządu Handlu
Okres od 10 grudnia 1916
do 26 maja 1919
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik Walter Runciman
Następca Auckland Geddes

Albert Henry Stanley, 1. baron Ashfield (ur. 8 sierpnia 1874 w New Normanton w hrabstwie Derbyshire, zm. 4 listopada 1948), brytyjski przedsiębiorca i polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w rządach Davida Lloyda George’a.

Urodził się jako Albert Henry Knattriess. Jego ojciec, Henry Knattriess, zmienił nazwisko na "Stanley", kiedy rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Stanleyowie zamieszkali w Detroit. Albert w wieku 14 lat rozpoczął pracę w Detroit Street Railways Company. W 1902 r. został generalnym nadintendentem firmy. Następnie pracował dla Railway Department w New Jersey Public Service Corporation.

W 1907 r. został generalnym zarządcą Underground Electric Railways Company (UERL) w Londynie, która zarządzała czterema kompaniami obsługującymi londyńskie metro. W 1910 r. firma zmieniła nazwę na London Electric Railway Company. Za czasów urzędowania Stanleya rozbudowano sieć metra oraz ustanowiono nad nim jeden zarząd. Za zasługi dla transportu Stanley otrzymał w 1914 r. tytuł szlachecki.

Stanley został w 1916 r. wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Ashton-under-Lyne. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady oraz przewodniczącym Zarządu Handlu. Z tego ostatnie stanowiska zrezygnował w 1919 r. Rok później otrzymał tytuł 1. barona Ashfield i zasiadł w Izbie Lordów.

Po zakończeniu kariery politycznej powrócił na swoje poprzednie stanowisko. W tym czasie następowała dalsza rozbudowa metra oraz jego unowocześnianie. W 1928 r. Ashfield zrezygnował ze stanowiska generalnego zarządcy i objął funkcję prezesa. Wspólnie z ministrem transportu Herbertem Morrisonem doprowadził do powołania London Passenger Transport Board. W 1947 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł rok później.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
nowa kreacja
Baron Ashfield
1920-1948
Następca
powrót do domeny królewskiej