Alchemia (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Alchemia Spółka Akcyjna
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Łucka 7/9
Data założenia 1945 / 1991
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Karina Wściubiak-Hankó
Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Zymek[1]
Nr KRS 0000003096
ISIN PLGRBRN00012
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 292 479 200 zł
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Alchemia Spółka Akcyjna
Alchemia Spółka Akcyjna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Alchemia Spółka Akcyjna
Alchemia Spółka Akcyjna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Alchemia Spółka Akcyjna
Alchemia Spółka Akcyjna
Ziemia52°13′56,95″N 20°59′21,66″E/52,232486 20,989350
Strona internetowa

Alchemia Spółka Akcyjna (dawniej: Garbarnia Brzeg) – polskie przedsiębiorstwo z branży hutniczej z siedzibą w Warszawie, do 2019 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wraz z grupą spółek zależnych prowadzi działalność związaną z produkcją i sprzedażą stali.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Alchemia SA jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej, w skład której wchodzą:

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Grupa prowadzi działalność w zakresie produkcji i obrotu wyrobami i półwyrobami stalowymi. Alchemia SA zajmuje się handlem a działalność operacyjna odbywa się w spółkach zależnych[2].

Huta Batory specjalizuje się w wytwarzaniu rur stalowych, przeznaczonych głównie dla przemysłu petrochemicznego i energetycznego; produkuje również stal we wlewkach. Z kolei Huta Bankowa zajmuje się produkcją półwyrobów do produkcji rur, prętów okrągłych i kwadratowych, kształtowników, kątowników, obręczy tramwajowych i kolejowych, pierścieni kuto-walcowanych i kęsów kwadratowych. Kuźnia Batory wytwarza pręty i odkuwki kształtowe. Laboratoria Badań Batory świadczą usługi w zakresie m.in. badań metaloznawczych, składu chemicznego oraz własności mechanicznych i wytrzymałościowych[2]. Rurexpol – producent rur bez szwu o mniejszych średnicach: od 121mm do 273mm, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle naftowym oraz do przesyłu gazu w trakcie wierceń poszukiwawczych nafty i gazu, jak również samego ich transportu. W Rurexpolu powstają także rury stopowe dla energetyki i rury konstrukcyjne do dalszej obróbki mechanicznej m.in. do siłowników hydraulicznych i elementów konstrukcji hal. Walcownia Rur Andrzej jest producentem gorącowalcowanych stalowych rur o małych średnicach 21,3 mm do 114,3 mm i grubości od 2,0 mm do 10,0 mm. Znajdują one zastosowanie w przemyśle budowlanym, energetycznym, chemicznym, petrochemicznym, budowy maszyn, stoczniowym i gazownictwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo, dziś handlujące stalą, działało do niedawna w branży skórzanej. Powstało po II wojnie światowej na gruzach zakładu garbarskiego w Brzegu, założonego w 1811 przez Wilhelma Molla. Zakład ten rozwijał się aż do I wojny światowej, natomiast podczas drugiej został prawie doszczętnie zniszczony. Jeszcze w 1945 z ocalałych elementów wyposażenia fabryki udało się złożyć niezbędne urządzenia, przy pomocy których wyprodukowano pierwszą partię skór na podeszwy. Po reorganizacji w 1952 powstały Nadodrzańskie Zakłady Garbarskie. W 1962 przedsiębiorstwo zostało włączone do Zakładów Przemysłu Skórzanego "Otmęt" i działało jako Zakład Garbarski w Brzegu, stopniowo przestawiając się z produkcji skór twardych na miękkie, przeznaczone na wierzchy obuwia. W następnych latach zakład przebudowano i zmodernizowano. Od 1972 rozpoczął on wytwarzanie skór bydlęcych do produkcji obuwia[3].

W 1990 wytwórnia stała się samodzielnym przedsiębiorstwem, w 1991 przekształconym w spółkę akcyjną. W 1995 skarb państwa wniósł jej akcje do narodowych funduszy inwestycyjnych. 19 maja 1998 Garbarnia Brzeg zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do I kwartału 2004 wytwarzała skóry świńskie i bydlęce do produkcji obuwia, odzieży, wyrobów galanteryjnych a także artykułów technicznych[3].

Wiosną 2004 przedsiębiorstwo zarzuciło dotychczasową działalność, związany z nią majątek wydzierżawiając Zakładowi Garbarskiemu "Skotan", a następnie zajęło się recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych. W grudniu 2004 otrzymało koncesję na obrót paliwami ciekłymi. W styczniu 2005 zmieniło nazwę na obecną[3].

We wrześniu 2005 "Alchemia" przejęła wszystkie udziały w chorzowskiej Hucie Batory, rozpoczynając budowę grupy kapitałowej w branży metalowej. W czerwcu 2006 nabyła spółkę remontową Batory Serwis, a w listopadzie – firmę serwisową "Hydromech". W grudniu 2006 kupiła Laboratoria Badań Batory, w styczniu 2007Hutę Bankową, a w marcu – Kuźnię Batory. W listopadzie 2007 Alchemia sprzedała "Hydromech"[3]. Na początku stycznia 2011 roku Grupa poszerzyła się o kolejnego producenta rur bez szwu – częstochowski Rurexpol. A we wrześniu tego samego roku do Grupy dołączyła Walcownia Rur Andrzej produkująca gorącowalcowane rury stalowe bez szwu o małych średnicach.

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Według danych z października 2012 r. największymi akcjonariuszami spółki są:

  • Roman Karkosik z podmiotami zależnymi, posiadający 64,19% akcji i głosów na WZA;
  • jego żona Grażyna – 9,39%;
  • Unibax sp. z o.o. – 7,00%;

Pozostali posiadają 19,42% akcji i głosów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alchemia SA Rada nadzorcza
  2. a b c Grupa kapitałowa (pol.). Alchemia SA. [dostęp 2008-05-17].
  3. a b c d Historia firmy (pol.). Alchemia SA. [dostęp 2008-05-17].