Aleja Obrońców Grodna w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość 4,5 km
Dzielnice Bemowo, Wola, Żoliborz
Mapa
Mapa S8
Zdjęcie
Aleja Obrońców Grodna
Aleja Obrońców Grodna

Aleja Obrońców Grodna – ulica w Warszawie, na terenie dzielnic Bemowo, Wola i Żoliborz, będąca fragmentem Trasy Powązki-Konotopa, czyli drogi ekspresowej S8 oraz trasy europejskiej E67. Nazwę alei Obrońców Grodna nosi odcinek S8 od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej (czyli ulic Powązkowskiej i gen. Maczka) do granicy miasta[2].

Arteria została zbudowana, aby połączyć autostradę A2 z Trasą Armii Krajowej. Jest częścią budowanej Ekspresowej Obwodnicy Warszawy i po doprowadzeniu drogi ekspresowej S7 na Bemowo na większości długości będzie stanowić wspólny przebieg tras S7 i S8.

Przebieg Trasy Powązki-Konotopa[edytuj | edytuj kod]

Droga ekspresowa biegnie od węzła Konotopa i łączy się z Trasą Armii Krajowej w okolicy ul. Powązkowskiej. Ma 10,4 km długości oraz węzły:

Budowa Trasy Powązki-Konotopa[edytuj | edytuj kod]

Budowa trasy rozpoczęła się 19 lutego 2008. Inwestorem była GDDKiA. Termin zakończenia jej realizacji wyznaczono na 15 grudnia 2010 roku. Odcinek trasy łączący Trasę Armii Krajowej z ulicą Połczyńską (węzeł Warszawa – Zachód) został otwarty 19 stycznia 2011[3].

Otwarcie odcinka pomiędzy ulicą Połczyńską a węzłem Konotopa odbyło się razem z odcinkiem autostrady A2 PruszkówKonotopa w dniu 23 maja 2012 roku[4]. Początkowo czynne były tylko łącznice stanowiące dojazd z autostrady A2 do Trasy Powązki-Konotopa oraz w przeciwną stronę. 31 lipca 2013 roku oddano do użytku zachodni fragment Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z łącznicami umożliwiającymi obustronną komunikację między Obwodnicą Południową a aleją Obrońców Grodna.

Aleja Obrońców Grodna nosi swoją nazwę od 5 stycznia 2012 na podstawie uchwały Rady m. st. Warszawy z grudnia 2011[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]