Aleja Papieża Jana Pawła II w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
aleja Papieża Jana Pawła II
Centrum
Ilustracja
Aleja Papieża Jana Pawła II w Szczecinie, 2020
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Przebieg
Ikona ulica plac.svg pl. Armii Krajowej
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Felczaka
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Niedziałkowskiego
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Wielkopolska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg ul. Mazurska
Ikona ulica rondo.svg pl. Grunwaldzki
Ikona ulica rondo.svg pl. Lotników
Ikona ulica rondo.svg pl. Żołnierza Polskiego
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
aleja Papieża Jana Pawła II
aleja Papieża Jana Pawła II
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
aleja Papieża Jana Pawła II
aleja Papieża Jana Pawła II
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
aleja Papieża Jana Pawła II
aleja Papieża Jana Pawła II
Ziemia53°25′53,0″N 14°32′59,0″E/53,431389 14,549722

Aleja Papieża Jana Pawła IIaleja w Szczecinie, w Śródmieściu, biegnąca od pl. Żołnierza Polskiego, poprzez place Lotników i Grunwaldzki do Urzędu Miejskiego (przy pl. Armii Krajowej). Po przeciwnej stronie budynku UM znajduje się plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II, na którym w roku 1987 papież Jan Paweł II odprawił mszę dla setek tysięcy wiernych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica powstawała od lat 80. XIX w. w centrum dawnego Fortu Wilhelma. W tamtym okresie powstał jej reprezentacyjny wielkomiejski styl z eklektycznymi kamienicami w tle. Prace jej zabudowy zakończono ok. roku 1924.

W wyniku działań wojennych (II wojna światowa) obszar ten został zbombardowany a zabudowa ulicy na jej narożnikach została zniszczona. Po 1945 r. powstawała na tym obszarze Szczecińska Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa zabudowana częściowo do 1954 r., była ona socrealistyczną inwestycją architektoniczną w powojennym Szczecinie. Od 1974 r. aleje zdobią zespoły fontann, od strony Urzędu Miejskiego ustawiono rzeźbę Gryfa, a w 1980 r. przy pl. Grunwaldzkim pomnik marynarza. Na początku XXI wieku środkowa część alei została gruntownie odnowiona i ponownie zagospodarowana od pl. Grunwaldzkiego do pl. Lotników.

6 lutego 2020 r. ogłoszono przetarg na wykonanie prac remontowych na odcinku od placu Grunwaldzkiego do ulicy Felczaka. Zakres prac obejmuje wymianę przedwojennej kostki brukowej na nową, modernizację ciągu pieszego między jezdniami i chodników, przebudowę sygnalizacji świetlnej i sieci wodnokanalizacyjnej. Przewiduje się także ustawienie elementów małej architektury w postaci koszy na śmieci, ławek, stojaków rowerowych i słupków ograniczających nieprzepisowe parkowanie[1].

Nazwy[edytuj | edytuj kod]

W latach 1877–1945 ulica nosiła nazwę „Kaiser-Wilhelm-Straße”, na cześć Wilhelma I Hohenzollerna, w latach 1945–2007 „aleja Jedności Narodowej”. 11 czerwca 2007 Rada Miasta Szczecina zdecydowała o przemianowaniu alei Jedności Narodowej w 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Szczecinie na aleję Papieża Jana Pawła II[2]. Tablice zostały powieszone 3 lipca 2007 r. Do dziś spotkać się można z tabliczkami z nazwą „al. Jedności Narodowej” i numerem domu, które nie zostały zdjęte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]