Aleja Unii Lubelskiej w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
aleja Unii Lubelskiej
Stare Miasto, Kalinowszczyzna, Śródmieście, Za Cukrownią
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Lublin
Długość 1400m
Przebieg
Ikona ulica rondo.svg światła 0m rondo im. R. Dmowskiego
Ikona ulica z lewej.svg 1100m ul. Przemysłowa
Ikona ulica z prawej.svg światła 1200m ul. Zamojska
Ikona ulica most.svg 1270m most na Bystrzycy
Ikona ulica rondo.svg 1400m rondo im. Lubelskiego Lipca '80
Położenie na mapie Lublina
Mapa lokalizacyjna Lublina
aleja Unii Lubelskiej
aleja Unii Lubelskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
aleja Unii Lubelskiej
aleja Unii Lubelskiej
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
aleja Unii Lubelskiej
aleja Unii Lubelskiej
Ziemia51°14′42,7″N 22°34′25,0″E/51,245181 22,573600

Aleja Unii Lubelskiej w Lublinie – jedna z głównych ulic Lublina łącząca rondo im. Romana Dmowskiego z rondem im. Lubelskiego Lipca '80 w relacji północ-południe o długości 1,4 km. Większa część trasy położona jest w dzielnicy Stare Miasto, ale biegnie daleko od zabytków. Jadąc od południa po lewej widać zabytki na Starym Mieście, a po prawej łąki i ogródki działkowe. Na południu krótki odcinek położony jest w dzielnicy Za Cukrownią, następnie przez kilkaset metrów stanowi granicę Starego Miasta ze Śródmieściem, a w północnym odcinku krótką granicę Starego Miasta z Kalinowszczyzną. Aleja jest częścią drogi wojewódzkiej nr 835, prędkość na odcinku od Zamku Lubelskiego do ul. Zamojskiej jest zwiększona do 70 km/h. Posiada dwie jezdnie po trzy pasy w każdym kierunku i krótki (ok. 150 m) czteropasmowy odcinek zachodniej jezdni przez most na Bystrzycy. Trasę oddano do użytku jako al. Władysława Gomułki w 1986 roku, aby odciążała ruch tranzytowy ze Starego Miasta w kierunku Chełma i Zamościa, tj. drogi krajowej nr 17. Rolę tę spełniała do 1989 roku, w którym wybudowano al. Witosa (wschodni odcinek Trasy W-Z). Wówczas stała się drogą wojewódzką nr 835 w kierunku Biłgoraja i Przemyśla.

Przy alei od początku istnienia postawiono stalowe słupy trakcyjno-oświetleniowe z myślą o budowie trakcji trolejbusowej. W 1985 r. w związku z zamknięciem starego mostu na Bystrzycy w ciągu ul. Zamojskiej trakcję trolejbusową przeniesiono na krótki odcinek nowej al. Unii Lubelskiej przez nowy most na Bystrzycy. Obecnie instalacja trakcji trolejbusowej jest zawieszona na całej długości alei.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

W północnej granicy alej góruje Zamek Lubelski, a po przeciwnej stronie znajduje się otwarte w marcu 2015 centrum handlowe „Tarasy Zamkowe”. Sąsiadują z nim ogródki działkowe nad rzeką Bystrzycą. Przy ulicy znajduje się też stacja benzynowa Łukoil. Na przeciwległym krańcu, przy rondzie im. Lubelskiego Lipca '80 znajduje się centrum handlowe „Gala”.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Ulica pierwotnie nosiła nazwę al. Władysława Gomułki. Nazwę zmieniono w 1991 r. uchwałą Rady Miejskiej w Lublinie. Obecna nazwa upamiętnia związek między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim tzw. Unię Lubelską z 1569 r. podpisaną na Zamku w Lublinie.

Linie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Ulicą kursują następujące linie MPK Lublin:

Autobusowe[edytuj | edytuj kod]

  • na całości ulicy: 16, 23, 29.
  • na odcinku od Ronda Lubelskiego Lipca '80 do ulicy Zamojskiej: 1, 3, 6, 7, 13, 17, 55, N3.

Trolejbusowe[edytuj | edytuj kod]

  • na odcinku od Ronda Lubelskiego Lipca '80 do ulicy Zamojskiej: 156, 159, 160.
  • na całości ulicy: 154, 157.