Aleksander (Mileant)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander
Aleksandr Mileant
biskup Buenos Aires i całej Ameryki Południowej
Kraj działania  Argentyna
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1938
Odessa
Data i miejsce śmierci 12 września 2005
La Cañada Flintridge
Miejsce pochówku Monaster Trójcy Świętej w Jordanville
biskup Buenos Aires i całej Ameryki Południowej
Okres sprawowania 1998–2005
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Inkardynacja eparchia południowoamerykańska
Śluby zakonne 1995
Diakonat 1966
Prezbiterat 1966
Sakra biskupia 1998
Strona internetowa
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 28 maja 1998
Miejscowość Nowy Jork
Miejsce Sobór Ikony Matki Bożej „Znak”
Konsekrator Antoni (Miedwiediew)
Współkonsekratorzy Ławr (Szkurła), Agatangel (Paszkowski), Mitrofan (Znosko-Borowski), Gabriel (Czemodakow)

Aleksander, imię świeckie Aleksandr Wasiljewicz Mileant (ur. 22 lipca 1938 w Odessie[1], zm. 12 września 2005 w La Cañada Flintridge) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

W czasie II wojny światowej jego ojciec zaginął bez wieści; z resztą rodziny kilkuletni Aleksandr uciekł z ZSRR. Mileantowie żyli kolejno w Pradze, Rzymie, by wyjechać ostatecznie do Buenos Aires. Tam ukończył szkołę elektrotechniczną i podjął pracę w zawodzie. Od ósmego roku życia był ministrantem w cerkwiach Buenos Aires, przysługując w czasie nabożeństw zwierzchnikom eparchii południowoamerykańskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji: Pantelejmonowi (Rudykowi), a następnie od 1956 Atanazemu (Martosowi), który zaopiekował się nim w szczególny sposób, przez trzy lata systematycznie ucząc go teologii. W tym okresie Aleksandr Mileant nauczył się języka nowogreckiego, a następnie greki klasycznej.

W latach 1963–1967 uczył się w seminarium duchownym przy monasterze w Jordanville. W czasie nauki przyjął z rąk biskupa Awerkiusza (Tauszewa) święcenia diakońskie. W tym samym roku (1966) metropolita Filaret (Wozniesienski) wyświęcił go na kapłana i wyznaczył na proboszcza parafii Opieki Matki Bożej w Los Angeles. Prowadząc pracę duszpasterską, ks. Mileant kontynuował studia w zakresie elektroniki, uzyskując w 1983 tytuł inżyniera University of Southern California. Był również autorem ponad 300 broszur poświęconych prawosławiu publikowanych w językach angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Prowadził witrynę internetową o podobnym charakterze[2].

W 1995 złożył wieczyste śluby zakonne, zachowując dotychczasowe imię. Został następnie podniesiony do godności archimandryty. 28 maja 1998 w Nowym Jorku miała miejsce jego chirotonia na biskupa Buenos Aires i całej Ameryki Południowej.

Ostatnie lata życia przeżył w Kalifornii, gdzie przechodził terapię w związku ze zdiagnozowaniem u niego raka. Zmarł w La Canada w 2005[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Jan (Logki)
Biskup południowoamerykański
1998 - 2005
Następca
Jan (Bērziņš)