Aleksander Fedorońko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Fedorońko
ukr. Вячеслав Федоронько
porucznik pilot porucznik pilot
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1918
Żytomierz
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1944
Mannheim
Przebieg służby
Siły zbrojne Roundel of Poland (1921–1993).svg Lotnictwo Wojska Polskiego
RAF roundel.svg RAF
Jednostki Dywizjon 300
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941) Medal Lotniczy (dwukrotnie)
Symboliczny grób rodziny Fedorońko na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie

Aleksander Fedorońko, ukr. Вячеслав Федоронько (ur. 21 stycznia 1918 r. w Żytomierzu, zm. 25 kwietnia 1944 r. w rejonie Mannheim) – oficer lotnictwa Wojska Polskiego, a następnie Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej

Był najstarszym synem księdza ppłk. Szymona (Semena) Fedorońko, naczelnego kapelana wyznania prawosławnego Wojska Polskiego, który zginął wiosną 1940 r. w Katyniu. W latach 1932-1934 uczył się w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Lublinie. Po przeniesieniu się jego rodziny do Warszawy ukończył gimnazjum im. Władysława IV. Pod koniec lat 30. odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Warszawie.

Podczas wojny obronnej 1939 r. służył w stopniu podporucznika w Brześciu nad Bugiem. Nie wykonał żadnego lotu bojowego. Pod koniec września 1939 r. przez Rumunię przedostał się do Francji, gdzie też nie uczestniczył w walkach z Niemcami.

Latem 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie przydzielono go do jednego z bombowych oddziałów lotniczych RAF. Następnie w stopniu porucznika przeszedł do 300 Dywizjonu Bombowego im. Ziemi Mazowieckiej. Zginął 25 kwietnia 1944 r. podczas lotu bojowego nad Karlsruhe, kiedy jego bombowiec Avro Lancaster został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec.

Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Walecznych. Symboliczny grób rodziny Fedorońko znajduje się na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie. Na pocz. listopada 2008 r. przy Soborze Metropolitarnym Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odsłonięty obelisk poświęcony rodzinie Fedorońko.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]