Aleksander Lagorio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Jewgieniewicz Lagorio, ros. Александр Евгеньевич Лагорио (ur. 1852, zm. 1922), petrograf i mineralog rosyjski, profesor Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Warszawskiego Instytutu Politechnicznego-poprzednika Politechniki Warszawskiej.

Pochodził z rodziny o korzeniach szwajcarskich. W 1875 uzyskał stopień kandydata mineralogii na Uniwersytecie w Dorpacie i został na tej uczelni starszym asystentem. Stopień magisterski uzyskał dwa lata później, po odbyciu podróży naukowej na Krym i przedstawieniu rozprawy O andezytach Kaukazu, a w maju 1880 promowany został na doktora. Krótko po uzyskaniu doktoratu mianowany został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Na uczelni warszawskiej był od 1881 sekretarzem Wydziału Fizyczno-Matematycznego, a w latach 1894-1901 dziekanem tegoż Wydziału. Wchodził w skład Komisji Bibliotecznej. Od 1885 był profesorem zwyczajnym w Katedrze Mineralogii. Uczestniczył w pracach rosyjskich towarzystw naukowych — od 1894 był członkiem Petersburskiego Towarzystwa Mineralogicznego, od 1896 członkiem-korespondentem Petersburskiej Akademii Nauk, od 1897 członkiem Petersburskiego Towarzystwa Przyrodoznawców.

W 1897 znalazł się w składzie komitetu organizacyjnego Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. W kwietniu roku następnego władze powierzyły mu stanowisko pierwszego dyrektora placówki z tytułem profesora zwyczajnego. Znany był z liberalnego stosunku do studiujących Polaków. Z funkcji dyrektora Lagorio odwołany został w sierpniu 1906, kiedy Instytut już od kilku miesięcy pozostawał w stanie zawieszenia, w związku z żądaniami nadania mu polskiego charakteru wysuwanymi przez studentów i pracowników; wznowił działalność dopiero w 1908, pod kierunkiem nowego dyrektora — Włodzimierza Amalickiego, a w 1915 został ewakuowany w głąb Rosji (początkowo do Moskwy, potem do Niżnego Nowogrodu).

Lagorio zmarł w 1917. Był kawalerem szeregu rosyjskich odznaczeń, m.in. srebrnego medalu cara Aleksandra III.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rektorzy Politechniki 1826-1976, Politechnika Warszawska, Warszawa 1976

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]