Aleksander Maria Dzieduszycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dyplomaty. Zobacz też: Inne osoby o tym imieniu i nazwisku.

Aleksander Maria Paweł Mieczysław Dzieduszycki (ur. 18 stycznia 1874 w Starym Gwoźdźcu, zm. 6 października 1949 w Krakowie) – hrabia, dyplomata Austro-Węgier i II Rzeczypospolitej[1].

Pochodził z rodziny ziemiańskiej, syn Stanisława i Karoliny z d. Weryha-Darowska. Ukończył Theresianum w Wiedniu, następnie studiował w Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt i w Szkole Sztabu Generalnego w Wiedniu. W 1914 w stopniu majora Armii Austro-Węgier został attaché wojskowym w ambasadzie Austro-Węgier w Madrycie. W 1918 zorganizował tam polską agencję prasową, a po upadku Austro-Węgier był delegatem Komitetu Narodowego Polskiego (KNP) przy rządzie Królestwa Hiszpanii i przeszedł do polskiej służby dyplomatycznej.

13 października 1919 mianowany posłem nadzwyczajnym i ministrem pełnomocnym w Danii. 16 maja 1924 odwołany z tego stanowiska, a następnie 30 września 1924 pod naciskiem MSZ Francji zwolniony ze służby dyplomatycznej. Kontrwywiad francuski podejrzewał go o współpracę z Niemcami w czasie I wojny światowej i po jej zakończeniu.

Po zwolnieniu ze służby przez kilka lat przebywał w Peru, po powrocie do kraju został prezesem Towarzystwa Hodowli Konia Arabskiego.

Aleksander Dzieduszycki był autorem wielu publikacji z zakresu polityki i hodowli.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938, s. 159.
  2. „Za zasługi na polu podniesienia krajowej hodowli koni” M.P. z 1937 r. nr 52, poz. 73

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]