Aleksander Wieczorkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander J. Wieczorkowski
Ilustracja
Aleksander J. Wieczorkowski, Warszawa, 21 września 2009 r.
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1929
Warszawa
Data i miejsce śmierci 24 grudnia 2012
Warszawa
Aleksander J. Wieczorkowski (w środku) z małżonką - Ireną Eichler-Wieczorkowską i Januszem KrasińskimStowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, Warszawa, 21 września 2009 r.

Aleksander Jerzy Wieczorkowski (pseud. Sylwester Thim, Jan Omłot, Karol Sękota; ur. 26 lutego 1929 w Warszawie, zm. 24 grudnia 2012 w Warszawie) – polski dziennikarz, felietonista, eseista i pisarz; z zawodu inżynier.

W okresie PRL dziennikarz we "Współczesności", "Przeglądzie Kulturalnym", "Polityce", Polskim Radiu, "Życiu Warszawy" i incydentalnie w "Trybunie Ludu". W "Przeglądzie Technicznym" prowadził stały cykl felietonów pt. Myślenie podstawowe. Publikował w prasie podziemnej II obiegu jako "Jan Omłot" i "Karol Sękota". Po 1989 publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", był też sprawozdawcą parlamentarnym dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Był wykładowcą Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Publikował w portalu internetowym studioopinii.pl.

Był członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Mąż dziennikarki Ireny Eichler (Program Drugi Polskiego Radia). Mieszkał w Warszawie, na Starym Mieście.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]