Aleksandr Aniskin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Aniskin
Александр Анискин
12 zwycięstw
starszy porucznik
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1918
Jekaterynosław (obecnie Dniepr)
Data i miejsce śmierci 20 lutego 1943
okolice Starej Russy
Przebieg służby
Lata służby 1938-1943
Siły zbrojne Armia Czerwona,
Wojskowe Siły Powietrzne
Jednostki 32 gwardyjski pułk lotnictwa myśliwskiego 210 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 1 Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego 3 Armii Powietrznej
Główne wojny i bitwy wielka wojna ojczyźniana
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru

Aleksandr Dmitrijewicz Aniskin (ros. Александр Дмитриевич Анискин, ur. 24 listopada 1918 w Jekaterynosławiu (obecnie Dniepr), zm. 20 lutego 1943 k. Starej Russy w obwodzie nowogrodzkim) – radziecki lotnik wojskowy, starszy porucznik, Bohater Związku Radzieckiego (1943).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rosyjskiej rodzinie robotniczej. Skończył 7 klas niepełnej szkoły średniej, pracował jako tokarz w zakładzie metalurgicznym, uczył się w aeroklubie w Dniepropietrowsku. Od 1938 służył w Armii Czerwonej, w 1940 ukończył Kaczyńską Wyższą Wojskową Szkołę Lotniczą dla Pilotów, od 1941 uczestniczył w wojnie z Niemcami. Walczył na Froncie Południowo-Zachodnim, później brał udział w bitwie pod Stalingradem, następnie jako starszy lotnik 32 gwardyjskiego pułku lotnictwa myśliwskiego 210 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 1 Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego 3 Armii Powietrznej w stopniu starszego porucznika walczył na Froncie Kalinińskim. Do lutego 1943 wykonał 295 lotów bojowych i uczestniczył w 105 walkach powietrznych, w których zniszczył 10 samolotów wroga. Podczas walk w rejonie Starej Russy w obwodzie nowogrodzkim strącił jeszcze dwa samoloty wroga, po czym zginął.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]