Wersja ortograficzna: Aleksandr Awierin (fizyk)

Aleksandr Awierin (fizyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Nikitowicz Awierin
Александр Никитович Аверин
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1946
Jekatierino-Nikolskoje
Zawód, zajęcie fizyk
Odznaczenia
Order Honoru

Aleksandr Nikitowicz Awierin ros.: Александр Никитович Аверин (ur. 1 stycznia 1946 we wsi Jekatierino-Nikolskoje w rejonie oktiabrskim Żydowskiego Regionu Autonomicznego) – rosyjski naukowiec, inżynier-fizyk, doktor nauk matematyczno-fizycznych (2001)[1].

Jest specjalistą w dziedzinie gazodynamiki, rozwoju i testowania broni jądrowej, laureatem Nagrody Rządowej w 1998. Ukończył Moskiewski Instytut Fizyko-Techniczny o specjalności "fizyka i mechanika procesów chemicznych". Od 1970 roku pracuje w Ogólnorosyjskim Instytucie Naukowo-Badawczym Fizyki Technicznej imienia akademika J. I. Zababachina w Śnieżyńsku (region Czelabińsk), przeszedł stanowiska od inżyniera do głównego konstruktora. Główne kierunki jego badań: badanie gazodynamicznych procesów wybuchowych oraz akumulacji energii; rozwój i testowanie prób broni jądrowej; metody i środki zapobiegania wypadkom z głowicami jądrowymi; zastosowania energii jądrowej w celach pokojowych[1].

Pod jego kierownictwem oraz z bezpośrednim udziałem zostało opracowanych oraz przekazanych do masowej produkcji i na uzbrojenie kilka wariantów uzbrojenia jądrowego. Jest współautorem ponad 200 specjalnych publikacji naukowych, autorem ponad 20 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i w czasie wykładów na rosyjskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest członkiem Rady Naukowej Energii Atomowej, przewodniczącym Sekcji Rady Naukowej Energii Atomowej w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Аверин Александр Никитович (ros.). Министерство обороны Российской Федерации. [dostęp 2014-03-31].