Aleksandr Diemjanienko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Diemjanienko
Imię i nazwisko Aleksandr Siergiejewicz Diemjanienko
Data i miejsce urodzenia 30 maja 1937
Swierdłowsk, ZSRR
Data i miejsce śmierci 22 sierpnia 1999
Petersburg, Rosja
Zawód aktor teatralny i filmowy
Współmałżonek Ludmiła Diemjanienko
Lata aktywności 1958 – 1999

Aleksandr Siergiejewicz Diemjanienko, ros. Александр Сергеевич Демьяненко (ur. 30 maja 1937 roku w Swierdłowsku, zm. 22 sierpnia 1999 w Sankt Petersburgu) – radziecki i rosyjski aktor teatralny oraz filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn aktora Siergieja Diemjanienki. Po ukończeniu studiów aktorskich w moskiewskiej GITIS, w 1959 rozpoczął pracę w Moskiewskim Teatrze Akademickim im. W. Majakowskiego. Po kilku latach związał się z petersburskim teatrem komediowym im. I. Akimowa, gdzie grał do końca życia.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1958 rolą Mitii w filmie Wiatr. Współpraca ze studiem filmowym Lenfilm przyniosła mu największe sukcesy w karierze, w tym rolę Szurika, nierozgarniętego studenta w serii filmów w reżyserii Leonida Gajdaja. Rola Szurika w takim stopniu zaszufladkowała aktora, że nie otrzymywał już potem równie interesujących propozycji. W jego dorobku znalazło się blisko 100 ról filmowych, w większości epizodycznych. Użyczył głosu postaci partyzanta Sotnikowa w głośnym filmie Wniebowstąpienie Larisy Szepitko z 1979 roku. W 1991 został uhonorowany tytułem Artysty ludowego ZSRR.

W życiu prywatnym był związany z reżyserką Ludmiłą Diemjanienko. Zmarł w 1999 po długiej chorobie, w wyniku niewydolności krążenia. Pochowany na Cmentarzu Serafimowskim w Sankt-Petersburgu.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]