Aleksandr Martynow (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Martynow
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 stycznia 1981
Tyraspol
Naddniestrze Premier Naddniestrza
Okres od 17 grudnia 2016
Poprzednik Pawieł Prokudin

Aleksandr Władimirowicz Martynow (ur. 12 stycznia 1981 w Tyraspolu) – naddniestrzański polityk, premier Naddniestrza od 17 grudnia 2016[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rosjanin z pochodzenia[1]. Ukończył studia ekonomiczne na Akademii Wiedzy Ekonomicznej w Kiszyniowie oraz studia na Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Następnie kształcił się na kursach specjalistycznych przy firmach Ernst&Young (oddział kijowski) i PricewaterhouseCoopers (oddział moskiewski)[1].

Po powrocie do Naddniestrza kierował działem ekonomicznym klubu sportowego „Szerif” („Sheriff”), sponsorowanego przez holding o tej samej nazwie, następnie był dyrektorem ekonomicznym zakładów „Tiraspolskij Chlebokombinat”, pracował w naddniestrzańskim Ministerstwie Finansów jako kierownik departamentu polityki podatkowej i metodologii rachunkowości, doradzał przewodniczącemu Rady Najwyższej Naddniestrza[1]. Współpracował z rosyjskim pismem ekonomicznym „Korporatiwnaja finansowaja otczotnost'”[1].

16 grudnia 2016 został nominowany na urząd premiera Naddniestrza przez wybranego kilka dni wcześniej na urząd prezydenta nieuznawanej republiki Wadima Krasnosielskiego, a dzień później jego kandydaturę zatwierdziła jednogłośnie Rada Najwyższa[2].

Jest żonaty, ma dwie córki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]