Aleksandra Jentysówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksandra Jentysówna (pseud. Janka) (ur. 2 lipca 1861 w Depułtyczach Królewskich koło Chełma, zm. 1920 w Rostowie nad Donem) – działaczka polskiego i rosyjskiego ruchu robotniczego, nauczycielka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jentysówna była córką Adama Jentysa (1818-1863), właściciela dóbr Sobieszczany, który dzierżawił majątek w Depułtyczach Kościelnych[1]. Po ukończeniu edukacji pracowała jako nauczycielka matematyki w Instytucie Maryjskim w Warszawie.

Była współzałożycielką i członkinią Komitetu Centralnego I Proletariatu. W 1883 została aresztowana i osadzona w Cytadeli Warszawskiej. W wyniku procesu w 1885 zesłana na Syberię. Tam poznała i poślubiła rosyjskiego adwokata Iwana Bułhakowa[2]. Po zakończeniu wyroku w 1890 pozostała w Rosji, aktywnie uczestnicząc w ruchu robotniczym[3].

Nawiązania w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Postać Aleksandry Jentysówny jest przedstawiona w filmie biograficznym o życiu Ludwika Waryńskiego "Biały mazur" 1979[4] oraz w sztuce Jana Koechera "Sąd nieostateczny"[5]. O związku Jentysówny z Ludwikiem Waryńskim wspomina Dionizja Wawrzykowska-Wierciochowa w książce Z orlego gniazda[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]