Aleksandra Kędzierska-Fontaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Kędzierska-Fontaine
Ilustracja
Alexandra Kedzierska Fontaine w 2016
Data urodzenia 1984
Narodowość polska
Język francuski i polski
Alma Mater Uniwersytet im. Antona Brucknera
Dziedzina sztuki choreografia, taniec, literatura, poezja, muzyka

Aleksandra Kędzierska-Fontaine (ur. 1984) – polska choreografka, tancerka, aktorka, piosenkarka, dziennikarka i pisarka.

Życiorys i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1984 w Polsce i dorastała w Sopocie. Jako dziecko uczyła się w szkole baletowej i mieszkała w internacie. W wieku 16 lat wzięła udział w przesłuchaniu[1] na Prywatny Uniwersytet Sztuki im. Antona Brucknera w Linz[2]. Skłamała, że ma 19 lat i została przyjęta, pomimo braku matury. Jej mieszkająca w Kanadzie[1] i o 5 lat starsza[2] siostra przez miesiąc telefonicznie pomagała jej zdobyć wizę studencką, stypendium i mieszkanie u polskiego księdza. Po miesiącu Aleksandra Kędzierska wyjechała do Linz[1].

Po dwóch miesiącach studiowania w Linz wyjechała do Barcelony i tańczyła w zespole neoklasycznym. Kilka miesięcy później[1], w 2003, została przyjęta do rewii Libo w Paryżu[2]. Szybko stałą się jedną z głównych tancerek. Tańczyła w Libo przez 5 lat. W wywiadzie z 2016 przyznała, że odeszłaby szybciej, gdyby nie musiała spłacać kredytu hipotecznego[1].

Zdała maturę eksternistycznie w gdańskim liceum[2]. Ukończyła też studia eksternistycznie w Gdańsku na wydziale dziennikarstwa[1].

Aktorstwa uczyła się w paryskim Actors Studio i zagrała role epizodyczne w kilku filmach. Była też kaskaderką dublującą Sandrine Kiberlain[2] w filmie Dziewięć długich miesięcy[3].

W Paryżu napisała wiersz Czarodziejka nie stąd[2]. Później nagrała piosenkę w duecie z Krzysztofem Skibą z zespołu Big Cyc do napisanego przez siebie tekstu i muzyki Marka Kuczyńskiego[1].

W 2016 opublikowano książkę Dziewczyna z walizką jej autorstwa[2]. Premiera odbyła się w Domu Literatury w Łodzi. Jak przyznała Aleksandra Kędzierska-Fontaine, historia głównej bohaterki Lidii jest oparta na wyolbrzymionych i przerysowanych doświadczeniach samej autorki[1]. Postać ta została nazwana po babci autorki[4]. W 2019 Aleksandra Kędzierska-Fontaine wydała swoją drugą książkę, zatytułowaną Mustang[5]. W 2020 zapowiedziała, że jest w trakcie pisania kolejnej książki[6].

Otrzymała obywatelstwo Francji oraz specjalny Status Artystki Republiki Francuskiej od premiera tego kraju, Manuella Valsa[6].

Założyła własną firmę[1] o nazwie „Fontaine Media” w Katalonii Północnej[6]. Firma zajmuje się produkcją filmów, reportaży i spektakli[1]. Jedną z wyprodukowanych przez nią rewii był spektakl „Le Rêve" (Marzenie) wystawiany w teatrze Variete w Krakowie[7].

Wspólnie z polskim dziennikarzem Pawłem Zbierskim założyła też Stowarzyszenie „Nous en Europe”[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia Aleksandry Kędzierskiej-Fontaine[8]
Rok Film / Serial Rola Inne informacje
2008 Uprowadzona Kobieta przy telefonie Niewymieniona w napisach
2010 Blanc comme neige Indra
2013 Dziewięć długich miesięcy Ariane Jako dublerka-kaskaderka
2014 My w Metropolii Aleksandra Serial telewizyjny

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

We Francji, będąc jeszcze osobą niepełnoletnią, związała się z mężczyzną o imieniu Jean. Według jej relacji, okazał się on psychopatą i pedofilem. Ponieważ odmawiał poddania się terapii, rozstali się na trzy miesiące przed planowanym ślubem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Alicja Olkowska, Aleksandra Kędzierska-Fontaine: Biorę życie pełnymi garściami, Trojmiasto.pl, 28 grudnia 2016 [dostęp 2020-03-26] (pol.).
  2. a b c d e f g h Krystyna Pytlakowska, Polka, która została gwiazdą paryskiego kabaretu. ''W szkole mówili o mnie: tak trzeba wyglądać, żeby tańczyć'', Gazeta.pl [dostęp 2020-03-26] (pol.).
  3. Alexandra Kedzierska, IMDb [dostęp 2020-03-27].
  4. Dagmara Rybicka, ALEKSANDRA KĘDZIERSKA – FONTAINE DZIEWCZYNA Z WALIZKĄ, Prestiz trojmiasto, 18 grudnia 2016 [dostęp 2020-03-27] (pol.).
  5. Mustang, fnac (ang.).
  6. a b c d Krystyna Pytlakowska, Znana artystka o dramatycznej sytuacji we Francji! Tak źle jeszcze nie było, Viva.pl, 25 marca 2020 [dostęp 2020-03-27] (pol.).
  7. Paryska rewia zagości na deskach Teatru Variete - Magiczny Kraków, www.krakow.pl [dostęp 2020-03-27].
  8. Alexandra Kedzierska, IMDb [dostęp 2020-03-27].