Aleksandra z Potockich Potocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Potocka
Ilustracja
Karl de Blaas, Portret Aleksandry Potockiej z około 1852 roku.
Herb
Pilawa
Rodzina Potoccy herbu Pilawa
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1818
Petersburg
Data i miejsce śmierci 6 stycznia 1892
Warszawa
Ojciec Stanisław Potocki
Matka Katarzyna Branicka
Mąż

August Potocki

Aleksandra z Potockich Potocka herbu Pilawa (ur. 26 marca 1818 w Petersburgu, zm. 6 stycznia 1892 w Warszawie) – właścicielka dóbr wilanowskich, działaczka charytatywna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Stanisława Septyma Potockiego i Katarzyny z Branickich.

Osierocona w dzieciństwie, była wychowywana przez swoją ciotkę Zofię z Branickich Potocką. Około roku 1836 została damą dworu cesarskiego w Petersburgu, a w 1840[1] poślubiła Augusta Potockiego, właściciela Wilanowa. Wspólnie z mężem dbali o odnowienie rezydencji wilanowskiej i wzbogacenie tamtejszych zbiorów sztuki. W latach 1857–1870 polecili przebudować w stylu neorenesansowym według projektu Henryka Marconiego kościół parafialny w Wilanowie.

Wspierała finansowo akcje Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Opracowała Rodowód Pilawitów Potockich w męskim pogłowiu z opuszczeniem niewiast i linii wygasłych od Macieja aż do 15 stycznia 1879 żyjących (Kraków 1879). Wspierała finansowo wydanie tzw. Albumu wilanowskiego[2]. Była członkiem trzeciego zakonu św. Franciszka pod imieniem Salomei.

Podobno w czasie remontu pałacu w latach siedemdziesiątych XIX wieku kazała usunąć ze ścian galerii południowej freski skąpo odzianych muz. Miała osobiście spalić pochodzące ze zbiorów Szczęsnego Potockiego ryciny i książki, które uznała za obsceniczne[3].

Została pochowana w kaplicy kościoła wilanowskiego nad kryptą Potockich. Wilanów przekazała w testamencie Ksaweremu Branickiemu, mężowi Anny Potockiej z Krzeszowic. Dobra Międzyrzec przekazała Potockim z Krzeszowic, a utworzoną przez siebie ordynację teplicką Konstantemu Józefowi Potockiemu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konarski S., Potocka z Potockich Aleksandra [w:] Polski słownik biograficzny, t. XXVII, 1982–1983, s.731-732.
  2. CBN Polona Zawiera widoki Wilanowa oraz reprodukcje dzieł tam przechowywanych.
  3. Potocka z Potockich Aleksandra, op.cit.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]