Alessio Baldovinetti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alessio Baldovinetti
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 października 1427
Florencja
Data i miejsce śmierci 29 sierpnia 1499
Florencja
Narodowość włoska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka renesans
Zwiastowanie, Uffizi
Madonna z Dzieciątkiem, Luwr

Alesso Baldovinetti, także Alessio (ur. 14 października 1427 we Florencji, zm. 29 sierpnia 1499, tamże) - włoski malarz renesansowy.

Studiował w pracowni Domenica Veneziana. We Florencji prowadził szkołę, do której uczęszczał Domenico Ghirlandaio.

Malował freski, obrazy ołtarzowe. Jego obrazy religijne i portrety odznaczają się dużą precyzją i czystością rysunku. Wykonywał też projekty mozaik i witraży. Zachowanych dzieł jest niewiele. Należy do nich fresk w Bazylice Santa Annuziata we Florencji, przedstawiający Boże Narodzenie (1460-1462). Znaczne zniszczenie tego malowidła jest efektem eksperymentów, jakie Baldovinetti prowadził na polu technik malarskich.

Inny fresk, z kościoła San Miniato al Monte we Florencji, ukazuje scenę Zwiastowania. Maryja i archanioła znajdują się w znacznej odległości od siebie, dodatkowo przedzieleni płaskorzeźbionym wazonem. Ponownie Zwiastowanie malarz przedstawił na obrazie sztalugowym, obecnie znajdującym się w Uffizi. Tu główni bohaterowie usytuowani są w sklepionym pomieszczeniu z arkadami i roślinnością w tle. Maryja i Gabriel mają wysmukłe proporcje, a ich gesty są wyrafinowane. Baldovinetti namalował również scenę adoracji Dzieciątka przez Maryję na tle toskańskiego krajobrazu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bochnak A., Historia sztuki nowożytnej, t.I, Warszawa-Kraków 1985.