Alexander John Godley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alexander John Godley
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1867
Chatham
Data i miejsce śmierci 6 marca 1957
Oksford
Gubernator Gibraltaru
Okres od 1928
do 1932
Poprzednik Charles Carmichael Monro
Następca Charles Harington
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Krzyż Komandorski Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja)

Alexander John Godley (ur. 1867, zm. 1957) – brytyjski generał służący w siłach nowozelandzkich podczas I wojny światowej, znany jako dowódca Nowozelandzkiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz Sił Obronnych Nowej Zelandii. Stanowisko te objął w 1910 roku a nominacji na tę funkcję dokonał Lord Kitchener. Podczas bitwy o Gallipoli, Godley dowodził połączonymi siłami Australijsko-Nowozelandzkimi.

Alexander Godley urodził się w 1867 roku w angielskim miasteczku Chatham w hrabstwie Kent. Jego ojciec był kapitanem w armii brytyjskiej. Godley uczęszczał do Royal Military Academy Sandhurst którą ukończył w 1886 roku. Po zakończeniu studiów został przyłączony do pułku dublińskich fizylierów. W 1898 roku ożenił się z Louis Fowler, a następnie wyruszył do Południowej Afryki walczyć podczas II wojny burskiej, gdzie służył w oddziałach Irlandzkich Gwardzistów.

W 1910 roku został mianowany przez Lorda Kitchenera dowódcę armii nowozelandzkiej. W ciągu pięciu lat służby Godley otrzymał rangę generała-majora. W 1915 roku wraz z armią nowozelandzką Godley został wysłany do Egiptu, gdzie miał ćwiczyć przed desantem w zatoce ANZAC. Po zakończeniu walk na Gallipoli, Godley został mianowany dowódcą I korpusu ANZAC jednakże po krótkim okresie w pełnieniu tej funkcji zamienił się z generałem Williamem Birdwoodem i objął dowództwo nad II korpusem ANZAC.

Po wojnie Godley uczestniczył w okupacji Nadrenii. W latach 19281933 służył jako gubernator Gibraltaru natomiast w czasie II wojny światowej dowodził plutonem Gwardii Narodowej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]