Alfred Schreyer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfred Schreyer
Ilustracja
Alfred Schreyer w dawnym gabinecie profesorskim Brunona Schulza. Fotografia z 2010 r.
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1922
Drohobycz
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 2015
Warszawa
Zawód skrzypek, śpiewak, nauczyciel muzyki
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Alfred Schreyer (jid. אַלפֿרעד שרייער; ur. 8 maja 1922 w Drohobyczu, zm. 25 kwietnia 2015 w Warszawie) – polski skrzypek, śpiewak i działacz społeczno-kulturalny żydowskiego pochodzenia. Był ostatnim żyjącym w Drohobyczu uczniem Brunona Schulza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze lata życia mieszkał w Jaśle, gdzie jego ojciec dr Beno Schreyer, piastował funkcję kierowniczą w miejscowej rafinerii ropy naftowej. Od 1932 uczęszczał do Prywatnego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Drohobyczu, gdzie był uczniem Józefiny Szelińskiej. Następnie od 1934 uczył się w drohobyckim Państwowym Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły. Tam miał okazję przez cztery lata uczestniczyć w zajęciach z rysunku i prac ręcznych prowadzonych przez Brunona Schulza.

W czasie II wojny światowej została zamordowana cała jego rodzina; ojciec, brat i babcia w komorze gazowej, a matka i dziadek przez rozstrzelanie. Był więźniem kilku niemieckich obozów koncentracyjnych, kolejno w Płaszowie, Gross-Rosen, Buchenwaldzie i Taucha pod Lipskiem. Techniczne umiejętności zawdzięczane Schulzowi niejednokrotnie uratowały mu życie w latach okupacji.

W 1946 powrócił do Drohobycza. Ukończył studia muzyczne na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu. Był nauczycielem w Liceum Muzycznym im. Barwińskiego[1], natomiast w 1991 założył chór dziecięco-młodzieżowy „Odrodzenie”.

Będąc na emeryturze występował na okazyjnych koncertach grając na skrzypcach i śpiewając piosenki jidysz i przedwojenne polskie tanga.

Położył zasługi w przywracaniu pamięci o Brunonie Schulzu, m.in. uczestnicząc w kolejnych edycjach Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Zmarł podczas pobytu w Warszawie. Pochowany został 1 maja 2015 na cmentarzu przy ulicy 22 Stycznia w Drohobyczu. Ceremonię na cmentarzu poprzedziło pożegnanie w miejscowej synagodze Chóralnej[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2012 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3] i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Schreyer. jewishfestival.pl. [dostęp 2012-12-10].
  2. Jutro w Drohobyczu odbędzie się pogrzeb legendarnego muzyka Alfreda Schreyera. zik.ua. [dostęp 2015-95-01].
  3. Złota Gloria Artis dla Alfreda Schreyera. kultura.onet.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-12-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Relacja biograficzna Alfreda Schreyera nagrana w ramach projektu "KARTA z Polakami na Wschodzie". Otwarty System Archiwizacji.