Alfredas Bumblauskas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfredas Bumblauskas
Ilustracja
Alfredas Bumblauskas w 2008 roku
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1956
Telsze
Zawód, zajęcie historyk
Narodowość litewska
Alma Mater Uniwersytet Wileński
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Alfredas Bumblauskas (ur. 18 listopada 1956 w Telszach) – litewski historyk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i członek senatu tegoż uniwersytetu, jak również członek rady Litewskiego Instytutu Historycznego oraz rady Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Po skończeniu Liceum im. Žemaity w Telszach, rozpoczął studia na Uniwersytecie Wileńskim w 1974, rozpoczynając pracę na Wydziale Historycznym w 1979 roku. W roku 1987 zamknął przewód doktorski rozprawą Geneza Reformacji w Wielkim Księstwie Litewskim, pod kierunkiem Edvardasa Gudavičiusa. Był dziekanem Wydziału Historycznego, a obecnie przewodzi Katedrze Teorii Historii i Historii Kulturowej. Współtworzył i uczestniczył w kilku programach telewizyjnych na temat historii i kultury. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Helsinkach, Uniwersytecie w Grazu oraz Warszawskim. Jest członkiem rady wydawniczej Przeglądu Wschodniego.

Szerszej publiczności znany jest ze współpracy z Edvardasem Gudavičiusem przy tworzeniu programu telewizyjnego pt. Būtovės slėpiniai, poświęconemu tematom związanym z historią Litwy.

Jest autorem m.in. Senosios Lietuvos istorija 1009–1795 (pol. Historia Starej Litwy: 1009–1795), wydanej w Wilnie w roku 2005 oraz Lietuvos Didžioji Kunigaikštija, ULB, Vidurio Rytų Europa (lit. Vilnius 2009, pol. Wielkie Księstwo Litewskie. Wspólna historia, podzielona pamięć, Warszawa 2013).

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]