Ali Mamluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ali Mamluk
علي مملوك
generał generał
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1946
Damaszek
Przebieg służby
Siły zbrojne Syrii
Stanowiska szef Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa
dyrektor Narodowego Biura Bezpieczeństwa

Ali Mamluk (ar. علي مملوك, ur. 19 lutego 1946 w Damaszku) - syryjski wojskowy, w latach 2005-2012 szef Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa, następnie dyrektor Narodowego Biura Bezpieczeństwa przy Przywództwie Regionalnym partii Baas.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest sunnitą. Przed 2005 Ali Mamluk był zastępcą dyrektora syryjskiego Wywiadu Sił Powietrznych, który w latach 70. sam współtworzył[1][2]. Jest to najmniej znana, najbardziej tajemnicza z czterech syryjskich agencji wywiadowczych, która w społeczeństwie budzi największy lęk[3]. W latach 2005-2012 Ali Mamluk kierował Generalnym Dyrektoriatem Bezpieczeństwa[1].

Z ujawnionych w 2010 depesz amerykańskich dyplomatów wynika, że w 2007 Stany Zjednoczone rozważały obłożenie Mamluka sankcjami z powodu jego działalności w Libanie. Trzy lata później Mamluk zabiegał o zacieśnienie współpracy amerykańsko-syryjskiej w zakresie prowadzenia wojny z terroryzmem i przekonywał, że kierowana przez niego agencja wywiadowcza odnosiła w tym zakresie realne sukcesy[1].

W kwietniu 2011 rząd USA obłożył Alego Mamluka sankcjami, oskarżając go o łamanie praw człowieka - udział w tłumieniu protestów przeciwko rządom Baszszar al-Asada w Syrii, inwigilowanie obywateli i organizacji opozycyjnych. Miesiąc później z podobnych powodów sankcje wobec Mamluka zastosowała Unia Europejska[1]. Według brytyjskiego Syrian Observatory for Human Rights Mamluk spotykał się z przywódcami niektórych organizacji opozycyjnych, przekonując ich do zaprzestania walki z rządem Baszszara al-Asada i poparcia wdrażanych przez niego reform[1].

W lipcu 2012 Ali Mamluk stanął na czele Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Przywództwie Regionalnym partii Baas, zastępując gen. Hiszama Ichtijara, który zginął w zamachu zorganizowanym przez fundamentalistyczną islamską organizację Liwa al-Islam[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Bashar al-Assad's inner circle
  2. is Ali Mamlouk indicted by the Lebanese Judiciary?
  3. Fyderek Ł.: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 108-111. ISBN 978-83-7638-111-4.