Alice Herz-Sommer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alice Herz-Sommer (2010)

Alice Herz-Sommer, znana również jako Alice Sommer-Hertz lub Alice Sommer (ur. 26 listopada 1903 w Pradze, zm. 23 lutego 2014 w Londynie[1]) – czeska pianistka, pedagog, była najstarszą żyjącą osobą ocalałą z obozu koncentracyjnego Theresienstadt.

Lata nauki[edytuj | edytuj kod]

Alice Herz-Sommer urodziła się w Pradze, w Austro-Węgrzech, wraz z siostrą bliźniaczką Marianną, jako córka Friedricha i Sofie Herz. Rodzice zajmowali się kupiectwem. Matka, wykształcona kobieta, mająca licznych i wpływowych przyjaciół, przeniosła młodą Alicję w krąg znanych ówczesnych pisarzy i intelektualistów. Pierwsze nauki gry na pianinie zdobyła dzięki swej starszej siostrze Irmie. Grę na pianinie studiowała w Konserwatorium niemieckim Pradze u Vaclava Stepana.

Pobyt w obozie[edytuj | edytuj kod]

Wyszła za mąż za biznesmena i muzyka amatora Leopolda Sommera w 1931 roku i mieli syna, Rafała ("Rafi") (1937-2001), znanego czeskiego wirtuoza wiolonczeli. W lipcu 1943 roku Herz-Sommer, jej mąż Leopold, a ich sześcioletni syn zostali wysłani do obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Herz-Sommer zagrała ponad 100 koncertów w obozie wraz z innymi muzykami. Leopold później został wysłany do Auschwitz i mimo że przeżył obóz, zginął w Dachau w 1944 roku.

Dalsze lata[edytuj | edytuj kod]

Po sowieckiej akcji wyzwolenia Theresienstadt w 1945 roku, Herz-Sommer i Rafi powrócili do Pragi. W marcu 1949 roku wyemigrowała do Izraela, aby połączyć się ze swoją rodziną. Mieszkała tam i pracowała tam jako nauczyciel muzyki w Jerozolimie do czasu emigracji. W roku 1986 wyemigrowała do Londynu. W roku 2001 przeżyła śmierć syna Rafała, znanego czeskiego wiolonczelisty.

Historia Alicji Herz-Sommera była przedmiotem bestsellera "Garden of Eden in Hell" ("Ogród Edenu w piekle" ukazując i przypominając wydarzenia z obozów koncentracyjnych. W 2010 roku program telewizyjny wyemitowany na BBC4 przedstawił historię życia obozowego. Książka "A Century of Wisdom: Lekcje z życia Alice Herz-Sommer" jest najstarszym na świecie ocalałym dziennikiem i pamiątką z holokaustu autorstwa Caroline Stoessinger.

Alicja Herz-Sommer mieszkała w północnym Londynie, Wielka Brytania od 1986 roku do śmierci. W wieku 110 lat była najstarszą żyjącą osobą na świecie osobą ocalałą z Holokaustu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarła najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, interia.pl [dostęp 2014-02-24] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]